Aut ticarette blockchain projesinde önce safha tükenik

Tecim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ihracat süreçlerindeki iş ve işlemlerin, blockchain zıkkım üstünde yürütülmesi, yönetilmesi ve takibini amaçlayan projede ilk faz tamamlandı.

Sabık sene 6 Aralık’ta başlatılan projenin ilk faz çalışmaları, bu sene 8 Mart’ta açılış toplantısıyla tanıtılmıştı.

Konvansiyonel dış satım süreçlerinin Türkiye sınırları ortamında mütezayit kısmının blockchain teknolojisiyle yeniden tasarlanmasına ilişkin çalışmaların yürütüldüğü önceki fazda, işlemlerin asetat ayrımsız şekilde izlem edilebilmesi, kağıtsız ticaretin hayata geçirilmesi, makul muamele basamaklarının otomasyonu ve uzlaştırıcı kurumların kaldırılabilmesi gibi proje başında ortaya konan hedeflerin hepsi gerçekleştirildi.

İlk fazda antrparantez ihracat süreçlerindeki dış satımcı, gümrük müşaviri, nakliye şirketi, banka, sigorta şirketi ve amme kurumları üzere paydaşların şeffaflık ve cüret içerisinde muamele yapabilecekleri tıpkısı ekosistemin blockchain ile mümkün olduğu sonucuna ulaşıldı.

İşlem basamaklarını azaltarak süreçlere cevvaliyet kazandıracak ve ihracat işlemlerinin maliyetlerini düşürecek uygulamaların çözümleme edildiği önceki fazda, kağıt kullanımı ve doküman transferi için mukteza gerçek kullanımının ortadan kaldırılması ile çevresel sürdürülebilirliğin ve yeşil dönüşümün paydaş kurumlarca benimsenebileceği görüldü.

Aynı zamanda paydaşların, tümce üzerindeki işlemlerden neredeyse senkronik apaydın olması sağlanarak bilgi paylaşım yöntemlerinin çeşitliliğinden doğan gecikmelerin önüne geçilebileceği anlaşıldı.

Proje 2022 sonu bakımından tamamlanacak

Kaynak ve Maliye Bakanlığının finansmanıyla, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Tecim Bakanlığı aracılığıyla geliştirilen projenin “Birinci Safha Kapanış Toplantısı” 28 Temmuz’da yapılacak.

İkinci fazında, “Basitleştirilmiş Gümrük Beyannamesi” ile dış satım sürecinin çözümleme edileceği proje, 2022 sonu bakımından tamamlanacak.

Zihniyet Tarhan: Blockchain yerkürenin sayısal berhava, ikizi, izdüşümü

 

Yatırımcıların odağındaki ‘eskimemiş blockchain’ler’

 

Share: