ASIRLIK MAYALARLA SAVSAKLAMAK YAPMAYI ÖĞRENİYORLAR

TARİHİ 1800’lü yıllara kadar uzanan asırlık savmak mayaları, Fırıncılık ve Pastacılık Okulu’nun uymayan mücevher bankasından çıkıp kursiyerlerin eğitiminde kullanılıyor. Arz eskisi 1809 günlü Gümüşhane mayasının birlikte aralarında bulunduğu mayalarla, aldatmak ve gato yapmanın tamlık inceliklerini öğrenen kursiyerler, iz sahibi oluyor. Ekşi mayalarla hazırlanan ekmeklerle beslenmenin faydaları ise saymakla bitmiyor. Okulun Terbiye Merkezleri Müdürü Deniz Mutekit, “Çokça dolgunca firmalardan akademik yapıdaki oluşumlara kadar birçok çekicilik bizden gevher talebinde bulunuyor” dedi.

Gümüşhane, Tokat, Bolu, Trabzon üzere şehirlerin asırlık yöntemsiz mayaları, İBB’ye kapalı Enstitü İstanbul İSMEK Fırıncılık ve Pastacılık Okulu’ndaki namünasip maya bankasında 7 yıldır hem korunuyor hem eğitimlerde kullanılıyor. Türk mutfak kültüründe muhteşem aynı yere cemaat olan ekşi mayalar, okulda sunulan fırıncılık eğitimlerinde kursiyerlere tanıtılıp savsaklamak ve çörek yapımında kullanılıyor. 16 yaşından 70 yaşına kadar herkesin terbiye alabildiği okulda, mayalar üstünde Ar-Ge çalışmaları yapılırken, kursiyerler da sektörün kalifiye öge ihtiyacını diremek amacıyla yetişiyor. Yöntemsiz mayalarla hazırlanan reçetelerle beslenmenin faydaları üstelik saymakla bitmiyor.

EN ESKİSİ 1809 GÜMÜŞHANE; 70’E YAKIN AR-GE VAR

Enstitü İstanbul İSMEK Fırıncılık ve Pastacılık Okulu Yetişek Merkezleri Müdürü Deniz Dindar, okulda ağırlıklı adına fırıncılık ve pastacılık eğitimleri verildiğini belirtti. Mütedeyyin, ” Türkiye’da da bir önceki diyebiliriz, bu sene itibariyle bire bir laboratuvar programımız başladı. Bu laboratuvar programımızda tahıl analizleri yapıyoruz. 9 şerha münasebetsiz mayamız var. Sunu eskisi 1809 tarihli Gümüşhane mayası. 70’e andıran ekşi mayalardan oluşturduğumuz tıpkı Ar-Ge’miz var. Bunu sırf özlük eğitmenlerimizle birlikte geliştirdik. Haftalık adına mayaların beslemesini yapıyoruz. Boşaltmak zorundayız, aktif namına 7 yıldır uygunsuz gevher bankamız kâin. Şu anda 9 şerha hem ulusal hem arsıulusal boyutta mayalarımız var. Bu uygunsuz mayalardan çokça çok reçetemiz var. Laboratuvarımızı Ar-Ge kısmında çokça iyi kullanıyoruz” diye konuştu.

“GEVHER TALEBİNDE BULUNUYORLAR”

Müslüman, mayalara mahdut dışından dahi murat olduğuna ilgi çekerek, “Çokça bereketli firmalar, akademik yapıdaki oluşumlar da bizden töz talebinde bulunuyor. Eğitim Bilimi namına hisse senedi birliğine açığız. Bölgesel istihdam ofisleriyle karı ağırlıklı tıpkısı delege profilimiz var. Öğrencilerimiz hem sosyal medya üzerinden de komutan gerçekleştiriyor. Lehçe istihdam ofisleri yoluyla bile işe yerleştirmede bulunuyoruz. Sektörün korkulu nitelikli öge ihtiyaç profili var. Onu üstelik diğer okullarımızdan ve buradan karşılıyoruz” dedi.

“EKŞİ GEVHER BANKASI REKZETMEK ÖNEMLİ BİR HEDEFTİ”

Mütedeyyin, “Ekşi töz kültürü Türk aş damı kültüründe çok önemli. Anneannelerimizin çeyizinden mevrut tıpkı miras. Bu yüzden fırıncılık okulunu kurarken savsaklamak kültürümüzü haddinden fazla dolgunca yansıtabilmeyi amaçladık. Bunla ilgili da haddinden fazla bunaltıcı Ar-Ge çalışmaları yaptık. Namünasip mayayı okulumuzda kendimiz geliştirip, sıradan bir yaraşmayan mücevher bankası rekzetmek bizim için balaban bire bir hedefti” diyerek konuştu.

“DAHA TAFSILATLI SÜRE TOK TUTUYOR”

Efdal Azık Mühendisi Senem Karlıdağ de yolsuz mayadan hazırlanan ürünlerin faydasından bahsetti. Karlıdağ, “Uygunsuz mayaların tagaddi düzenimiz üstünde az çok etkileri var. Yazın çalışmaları bunların afiyet üzerinde olumlu etkileri olduğunu vurguluyor. Glisemik indeks sıklıkla karşılaştığımız tıpkısı problem. Besinlerin istihlak sıklığı, biricik akort beslenme kâh problemlere amil olabiliyor. Namünasip mayanın içre var olan zat florası, bakteri ve töz içermesinden ötürü bizim adımıza kılavuz gemisi el işi tabi tutup karbonhidratları parçalamaya başlıyor. Bunlarla üretilmiş ürünleri tükettiğimizde elan düşük enerji seviyesinde aynı iz vücudumuza alıyoruz. Bizi elan ayrintili süre tok tutmuş oluyor. İnsülin direncimiz aheste şekilde yükselmiş veya inik olmuyor. Glisemik indeksi bağan mahsulat oluşturmuş oluyoruz. Düzenli aralıklarla bu türlü münasebetsiz mayalarla müstahzar ürünleri bezdirmek bizler açısından mefret” ifadelerini kullandı.

“DİĞER EKMEKLERE GÖRE 7 PERIYOT DAHA AŞKIN DAYANIYOR”

7 yıldır eğitmen olan Muammer Balkır ise, “Yerli yabancı hep aldatmak eğitimlerimiz burada verilebiliyor. 16 yaşından itibaren başlıyor, 70 yaşına büyüklüğünde burada öğrencilerimiz var. Akla Yatkın ekipman, makul kaba husus ve akla yatkın teknik makro. Burada yetişen katılımcılarımız da akıllıca mahirane yerine yetişiyorlar. Başka ekmeğe nazaran temas ant münasebetsiz mayalı savmak civar plandadır. Ekmeğimizin direniş süresi farklı ekmeğe orantıyla 7 gün elan fazladır. Öğrenciler yaptıkları ekmekleri kendileri tüketiyorlar” şeklinde konuştu.

“KENDİME KARI ATÖLYESİ KURDUM”

Kursiyer Işıl Dığdığ bile, “Bu eğitimde yüzde 100 namünasip mayalı, sanayi mayası katılmayan ekmekler yaptık. Buradaki bilgiler kızıl değerinde. Ego buraya bilgi açısından merakım için gelmiştim. Savuşturmak aynı deniz, münasebetsiz mayalı savsaklamak ayrı bir derya. Şu an cura açılımlar ve mevrut tekâlif var” ifadelerini kullandı.

Devrim Mumcuoğulları ise, “Kendime benzeri ocak atölyesi kurdum ve öz markamla evden satma yaparak bire bir kari işletmesi kurdum. Bu eğitimler yardımıyla öz yayın gamımı elan genişleteceğim. Reçetelerimizi soranlar oluyor elimizden geldiğince birlikte paylaşıyoruz. Öz reçetelerimizi birlikte oluşturabilecek seviyeye geldik” dedi.

Share: