Aşırılmış Sümmani, Ablak Taşı’nda anıldı

Aşıramento Sümmani, Ablak Taşı’nda anıldı

ERZURUM ‘Aşırılmış Sümmani’yi Ihtifal Şenlikleri’ Erzurum’un Narman ilçesine merbut Samikale köyünde sela verilerek başladı. Arkası Sıra ihtiram duruşu ile bitmeme fail neşe, Kur’an-ı Semih tilaveti ile devam ederek dualar edildi.

Erzurum hak aşığı Aşırılmış Sümmani, Narman ilçesi ve doğup büyüdüğü Samikale köyünde düzenlenen törenlerle anıldı. Bu yıl 21.’si düzenlenen Aşıramento Sümmani Yâd Şenlikleri Narman Samikale Mahallesi Ablaktaşı mevkiinde başladı. Etkinlikte Aşık Sümmani Babanın torunu Hüseyin Sümmanioğlu, dedesine ait şiirlerini okudu.

Narman Belediye Başkanı Burhanettin Kitap, “Araklama Sümmani’yi şarap içtiği ablak taşında onu tesmiye etmek ve öncelemek amacıyla toplandık. Türk Kova edebiyatının yöremizin zer ismi Aşırılmış Sümmani’yi ülkemizde herkesin bilmesi içi elimizdeki temas tülü gayreti izah etmek çabası içerisindeyiz. Çocuklarımıza Sümmani’nin şiirlerini yeryüzü iyicene kim okuyor yarışmaları düzenledik, inşallah şenliklerimizde hem onu tanırsınız hem bile onu anarsınız hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Şenlikte bir müzakere eden Narman Kaymakamı Mustafa Sait Arcaklıoğlu de, ” Ilımlı Asya’daki ozanlık geleneğinin Anadolu’muza Aşıklık geleneğine dönüşmesinde kocaman katkılar sağlayıcı illerden bire bir tanesi Erzurum’dur. Erzurum içerisinde üstelik Aşıklık geleneğine sunma haddinden fazla katkıyı sağlayıcı 1861 yılında şuan bulunduğumuz Samikale köyünde zade sanatıyla Aşıklık geleneğine bakir bir çalkantı katan bununla beraber şiirlerini ifham ile yorumlayan Intihal Sümmani’dir. 54 yıllık kısa hayatına bir nice konuşmayı tıpkısı çokça şiiri sığdıran Bakraç Sümmaniyi minnetle rahmetle yad ediyoruz” dedi.

Ihtilas Sümmani şenliklerinde buluşmaktan sonuç kademe mutlu olduğunu tabir eden Bursa Yıldırım İlçesi Belediye Reisi Oktay Yılmaz, “Dünya aynı han bizlerde birer yolcuyuz. Aşırtı Sümmani’dahi hiç elbet kim bu yolculardan biriydi. 107 sene ilk o de tıpkı bulaşıcı adına bu handan gelip geçti. Ancak onun eserleri bibi yaşamaya devam ediyor. Benzeri insan üzere yer şişman iyilik eserlerinin ölümsüz olmasıdır. Onun amacıyla Aşıramento Sümmani’yi ve değişik aşıklarımız adamlık amacıyla iz bırakan kamu büyüklerimizi nazikâne tanınmayan ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra tıpkısı çokça aşık, Sümmani babanın yırlamak ve şiirlerini okudular. Program aşıklar atışması ile akıbet buldu.

Share: