Artvinli Vatandaşın Bursa’dan Aldığı Araç Çalıntı Bundan Sonra

MURAT İSTANBULLU

Artvin’in Ardanuç ilçesinde işlek Mevlüt Dikici, üç ay öncesi Bursa’dan araba satın aldı. Satışlarını noterlik huzurunda yapıp, plakasını çıkarıp, sigortasını da yaptırdığı otomobili ile Ardanuç’a hoşgörüsüz döndü. Otomobilini Ardanuç’ta 20-25 dönüş kullanan Maraba, Hopa’ya giderken Borçka Emniyeti marifetiyle durduruldu ve arabasına, “çalıntı” olduğu gerekçesiyle el kondu.

Mevlüt Dikici 3 ay önce Bursa’dan kendisine fazla aldı. Arabanın bütün işlemlerini halleden Ekinci, arabayı kullandığı esnada Borçka Emniyeti eliyle durduruldu ve arabasının ganimet olduğunu öğrendi.

“NOTERE GİTTİK TRAFİK KAYDINI ALDIK PLAKAYI DEĞİŞTİRDİK, SİGORTAYI YAPTIRDIK”

Mevlüt Dikici, şunları söyledi:

“Artvin ili Ardanuç ilçesinde oturuyorum tevakkuf ediyorum emekliyim. Bundan üç kamer önce Bursa’evet gittik makine almaya yani Ardanuç’ta oturuyorum dedim evet kendi arabamız vardı benim çocuğundu hassaten Tolga Maraba adınaydı. Bursa’bile anlaştık birisiyle kendi arabamızı götürdük aynı fiyat saydık onun üzerine de farkını bitmek kaydıyla fazla aldık. Dun fevk 170-180 bin teklik şu anda o araba dahi 200’ün üstünde Bursa’dan bu arabayı aldık tıpkı da çocuğum vardı orada o üstelik yardımcı oldu arabayı aldık. Tabiatıyla arabayı alırken notere başvurmak gerekiyor. Notere gittik satışını yaptırdık, rastgele madde var mı, bulunmayan mu arabayı gördük beğendik iyicene vahdaniyet fazla. Satışını yaptırdık tıpkısı sorun namevcut, plakasını aldık, esasen bire bir dava bulunmayan 16 plakaydı bağımlı 08 yaptırdık biz plakayı sigortasını yaptırdık, muayenesini yaptırdık herhangi bir madde bitti. Aldık rahat benzeri şekilde döndük geldik memleketimize yani Ardanuç’a geldik. Aradan bire bir 20-25 zaman geçti yine Ardanuç’tan Hopa bizim ilçeye giderken çocukla bu arada Borçka Itimat arabayı durdurdu yolda biz şaşırdık neyin nesi serian tez arabadan inin bilmem şudur, budur. Dedik herhalde arabada bir molekül mi var tütün mı var, eroin mi var yani çekinti halinde. Dediler ihbarlısınız makine kaçakmış yok çalıntıymış hemen emniyete apar topar aldılar bizi indiler aşağı. Abi hayırdır nedir yok Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla tığ bu arabayı bağlayacağız. Imdi bilmiyorum sonradan, sonra öğrendik yok motosiklet şase numarası değişmiş bilmem şu bu Cenabıhak Tanrı zahir değişmişler tığ bunun satışını yaptırdık, notere gittik trafik kaydını aldık plakayı değiştirdik, sigortayı yaptırdık değme yere girdiğinde şase motoruna bakıyorlar, ediyorlar. Madem bu varsa şimdiye kadar neredeydi bu plakayı aldıktan sonramı yani muhtemelen aynı husus mi bu özdek bizimi bu ağabey düşürdüler şaşırdık kaldık efendim.

“NE SAVCIYLA GÖRÜŞEBİLİYORSUN HANGI KİMSEYLE”

Hangi yapacağız 3 kamer geçti aradan Borçka’yı arıyoruz kardeşim sayın amirim bu arabayı bağladın 3 ay geçti bize karşılık verin bu makine nedir neyin nesidir? Diyor ki kardeşim Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı bağlatmıştır, istek gelirse bırakırız. Kalktık buradan Bursa’evet gittik. Kocaeli’hangi gittik namevcut kardeşim hangi savcıyla görüşebiliyorsun ne kimseyle görüşemiyorsun avukat tutacaksın diyorlar ya avukat tutmaya da var mı ki paramız tutalım. Hiçbir şeyden yemeden, içmeden ne hakeza. en üst Kocaeli Cumhuriyet Altını Savcılığıyla görüştük dedi kim efendim kuşkusuz olur bu arabayı size doğrulama etmeleri geçişsiz dedi. Kriminale gidecekmiş dedi dedik bitmiş. Haddizatında kendileri kriminale göndermeleri gerekiyor. Erzurum’a kendileri bile göndermediler dediler kim siz zat imkanlarınızla öylede benzeri sürü harcama ettik burada, polis eşliğinde kriminal raporu amacıyla Erzurum’a gittik. Erzurum dedi kim tığ size haber veririz 1 ayı derbent kuzuluk veri gelecek. Kriminal raporu nere gelecek dediler kim Borçka’evet, Borçka’evet gidiyoruz gelmedi nere Kocaeli’ne, Kocaeli’ne gidiyoruz gelmedi nerde namevcut, Bursa’bile. Lanet olsun en üst esasen yeniden Cumhuriyet Altını Savcılığıyla görüştüm dedi kim kardeşim size arabayı doğrulama edecekler. Sayın Savcım konfirmasyon edeceklerse etsinler neden etmiyorlar, talimatı ver üstelik etsinler. Yav git oraya diyor emniyete gidiyorum, kardeşim mir gelmedi. Arada kaldık kardeşim nedir hangi olacak nereye varacak bir hedefim yok, yani önümde ya bilsem kim bu insan benimle uğraşıyor gider boğazına binerim ama bulunmayan. Burada kâtibiadil mi başı yerde, inanma trafiğimi başı yerde, bu plakayı veren mi kabahatli bu arabayı bana satan mı kabahatli? Erek galiba değil ki bilemiyorum ki neyin nesidir. Fazlalık üç aydır bu makine Borçka Emniyeti otoparkında yatıyor arabayı bir gördüm makine değişmiş üç ay bu sıcakta yatan arabada boya çatlak değme tür gelişigüzel madde olmuş dersin kim arabayı vurmuşlar” dedi.

“HERKESİN ŞAHSİYETİ VARDIR, ŞEREFİ VARDI YANİ HAKEZA BİR MOLEKÜL TAMAM MU?”

Mevlüt Çiftçi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onu da bırak demin bundan mavera seçme şeyden artma manevi adına iri benzeri kaybımız var, yani manevi kaybımız şudur bura ufak bire bir kayran yurttaş geliyor diyor ki sen fazla alamamışsın yani şahsen kendi diyemiyor amma filan yerden duydum konuşuyorlar sen gitmiş ganimet makine almışsın, ucuza düşüreyim diyerek almışsın demincek bile gelmiş yakalanmışsın yani buyur. Maddiyattan mavera hakeza tıpkısı öz herkesin şahsiyeti vardır, şerefi vardı yani böyle benzeri şey peki mu? Gayrimümkün arkadaşım. Onu da bırak ondan birlikte bıraktık; hastam var ailem tasalı öyle periyot oluyor kim herhangi bir akşam hastaneye gezmek zorunda kalıyoruz. Yani arabamda olmadığı kadar demin ortamda anlaşılan yani burada ego hem yetkililerden pespaye da irade ediyorum. Yani şu vesaik benim elimde noter bunun satışını bana vermiş evrak benim elimde, gidiş geliş ruhsatı vermiş evrak elimde, plakayı takmışım bunların bütünü benim elimde arasında bu kabahatli kimdir, nedir, neyin nesidir bana desinler ki kardeşim ganimet makine aldın ayrımsız yalınlık kemiksiz aynı husus versinler ego arabadan üstelik vazgeçeceğim değme şeyden vazgeçeceğim. Benim bir tane şeyim yetkililere sesleniyorum kıtipiyoz üstelik diyorum Türkiye Cumhuriyeti’nde maddesel manevi ego herhangi bir cins şeye uğramışım bunun giderilmesi. Ego kimseden sadaka falan istemiyorum kardeşim ego bu kadar para vermişim bu arabayı almışım şahsiyetimle, kişiliğimle oynanmıştır. Bu bile bir kurum meselesidir şahsi meselesidir yetkililerin bununla ilgilenmesini arzu ediyorum.”Share: