Arsıulusal Adana Hoşlanma Festivali hem hücre hem damağa seslenme edecek

Adana Valiliğince bu sene 6. yol düzenlenecek Uluslararası Adana Zevk Festivali, kebap, şalgam ve şırdan kadar anadan görme lezzetlerle damaklara, yemek şovlarıyla bile gözlere seslenme edecek.

Kent mutfağı ile sokak lezzetlerinin dünyaya tanıtılmasının amaçlandığı festival, 7-8-9 Ekim’üstelik Eşkâl Park’ta gerçekleştirilecek.

Hazırlıkları devam eden curcuna, ziyaretçilerine Adana’nın kebap, ahşa, şırdan, şalgam, börek ve bici bicinin dahi aralarında olduğu hususi tatlarını deneyim imkanı sunacak.

Yemek şovlarının, mutfak atölyelerinin ve konserlerin yapılacağı 6. Uluslararası Adana Ezgi Festivali, şeflere hünerlerini ekspozisyon imkanı sağlayacak.

Festivalde bu yıl, 5 değişik kategoride “Canlı Şefler Yarışması” de düzenlenecek.

300 binden çok ziyaretçi bekleniyor

Adana Valisi Süleyman Elban, AA muhabirine, festivali rastgele sene yenilikler katarak zenginleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Etkinliğin, önceki yıllara bakarak daha hararetli geçmesi üzere çalışmalar yapıldığını belirten Elban, “Iletişim Araçları aracılığıyla çetin şekilde tanıtımlarımızı paylaşıyoruz. Festivale katılacak millî ve arsıulusal misafirlerimizle ilişik çalışmalarımız bitmeme ediyor. Tanıtımlarımızın arkası sıra festival alanımızdaki sahneleri, standları, yiyecek içmece alanlarını ve değişik hazırlıkları tamamlayıp festivalimize kaplamak istiyoruz.” diye konuştu.

Elban, misafirlerin eğlenirken konforlu olmaları süresince fiziki tedbirler alındığını ifade ederek, festivalin erinçli geçmesini diledi.

Festivale 300 binden çok kişinin katılmasını beklediklerini dile getiren Elban, “Adana festivaller şehri oldu. İnsanlar Adana insanının yürekten sıcaklığını, kent lezzetlerini haddinden fazla seviyorlar. Geçen yıl 300 bine mümasil konuk ağırlamıştık, bu sene sayıyı katlarız diyerek düşünüyorum.” dedi.

Curcuna alanında kebapçılar sokacağı olacak

Vali Elban, festivalde gelişigüzel damağa akıllıca lezzetlerin olacağına değinerek, şöyle konuştu:

“Curcuna alanında hele kebapçıların olduğu, Adana lezzetlerinin tanıtıldığı bir sokağımız olacak. Adana’nın bahir kenarında bire bir şehir olması zımnında bahir ürünlerinin olduğu stant ile yerel yiyeceklerin, çıkmaz lezzetlerinin, tatlıların, kadınlarımızın yöresel ürünlerinin sergilendiği standlarımız bulunacak. Alanda konserler ve kemirmek şovlarının yapıldığı sahneler olacak. Herkesi festivalimize bekliyoruz.”

Aşevi işletmecisi Cihangir Korkmaz üstelik festivale hazır olduklarını belirterek, “Adana yemeden içmeden kebaptan ibaret değil. Şalgamı, bici bicisi, fındık lahmacunu, salataları, mezesiyle kentimiz ve biz festivale hazırız. Festival sebebiyle lüzumlu biz işletmeciler gerekse üstelik şehir ağırbaşlı tıpkı potansiyele sahip oldu. Özellikle değişik illerden ve sıkıntılı dışından ağır sıklet ilişki görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: