Arıcı kardeşler 1750 rakımlı Cevizlik Yaylası’nda çiçek tozu üretiyor

Siirt’in Şirvan ilçesinde yılın balaban bölümünü zengin floraya eş 1750 rakımlı Cevizlik Yaylası’nda nâkil arıcı iki ahi, balın beraberinde çiçek tozu üretimi yapıyor.

Gerzevil Dağı eteklerindeki yaylada ocak namına kullandıkları barakalarda hayatiyetli Mehdi ve Sami Şalk kardeşler, bölgede tadı, aroması ve kalitesiyle istek gören organik bal üretiyor.

Daha önce vakit kaybetmeden bal üreten iki cömert, son dönemde sili ürünlerine rağbetin artması üstüne, ateş yamaçlarında ayrı ayrı türde çiçeklerle mülaki arıların taşıdığı polenleri üstelik kurdukları tuzaklı kovanlarla topluyor.

250 kovandan 60 kilogram polen üretiliyor

Bal ve çiçek tozu üreticisi Mehdi Şalk, AA muhabirine, üç kuşaktır yaptıkları arıcılığı çocukluğundan beri sürdürdüğünü söyledi.

Yüksek rakımlı ve florası ensesi kalın yaylada 250 kovanla ürettiği balın ülkenin herhangi bir yerinden murat gördüğüne bel fail Şalk, “Esas mesleğimiz arıcılık. Bal üretiminin beraberinde birkaç sene önceki sili ürünlerine olan kâm nedeniyle polen üretimine birlikte başladık. Çiçek Tozu üretimi balın yanı sıra eklenmiş gelir kendisine bütçemize katkı sunuyor. Çokça birinci sınıf bal ve polenimiz var. Önümüzdeki kamer fenni kapçık, sonbahara akıllıcasına bile kişmiri kovan balında hasat yapacağız. Eylülde müşterilere bal ile alay malay çiçek tozu da sunacağım.” dedi.

Yılda iki yol polen hasadından iz alındığına meni eden Şalk, arılar keven bitkisinden beslendiği üzere keven balı ürettiklerini dile getirdi.

Şalk, bölgede çok sayıda geven bitkisi bulunduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

“Nahiye arıcılar üzere elzem. Arıcılığa başlarken sadece balla tutkun kalmıştık amma görüyoruz kim diğer halis ürünlerine de kısık talep var. Çiçek Tozu ve propolisin yanında ilerleyici yıllarda saf sütü ve diğer ürünlere üstelik yönelmeyi planlıyoruz. Yılda sayı farkı 50-60 kilo polen üretiyoruz. Tecrübe amaçlı tuzaklı kovan getirttim, üretip müşteriye sundum, müspet dönüşler alınca bu işi elan dahi geliştirdim.”

Keyif açısından dahi yeğleme edilen polenin hususi müşterileri olduğunu belirten Şalk, kâm edenler amacıyla dar dışına de im gönderdiğini kaydetti.

“Hangi büyüklüğünde salt olursa o kadar çok sağlık elde ediliyor”

Sami Şalk ise Cevizlik Yaylası’nda baba mesleğini 200 kovanla sürdürdüğünü dile getirerek, “Arıya hiçbir zarar vermeyen bu tuzaklardan ekleme dirimsel sağlanıyor. Polen üretimi aşkın ağırlık değil. Arıcılıktan anlayan tümce bunu üretebilir. Geliri üretime vabeste. Hangi kadar halis olursa o büyüklüğünde çokça dirimlik elde ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Yaylada arıcılık yapan Tahir Sun ise ati yıllarda düz kovanlarını tuzaklı kovana dönüştürerek çiçek tozu üretimine başlayacağını söyledi.

“Hem bal hem birlikte poleni ilçe genelinde yaygınlaştırıp, marka hedefliyoruz”

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nedim Aksoy, arıcılığın nahiye için kocaman tıpkı antant kaynağı olduğunu vurguladı.

Çiçek Tozu üretiminin ilçede elden Cevizlik Yaylası’nda iki cömert eliyle yapıldığını anlatan Aksoy, nebat florası açısından çok varlıklı olan bölgenin organik bal ve polen üretimine akıllıca olduğunu belirtti.

İlçede bal üretiminin artırılmasına yönelik desteklerin sürdüğünü bildiren Aksoy, şunları kaydetti:

“Yükselti olarak efdal olan dağın yamacı bal üretimi için elverişli. Arıcıların çoğu bu yamaçta bulunmaktadır. Serencam 2 yıldır ilçede polen hasadı yapılıyor. Üreticilerimizin hizmetindeyiz. Poleni yaygınlaştırıp, bal ürünlerinin beraberinde yeni aynı sağlık kazandırmayı planlıyoruz. Hem bal hem da poleni kaza genelinde yaygınlaştırıp, mevki genelinde marka hedefliyoruz. Çiçek Tozu, arının beslenmesi amacıyla nebat özünden topladığı caize kaynağından oluşuyor. Bir Nice bitki özünün birleşmesiyle elde edilmektedir. Çiçek Tozu, tuzaklı kovanlar hazırlanarak kesinlikle arıya beis vermeden arıdan kovan girişinde alınıyor. Temiz kovana girdiğinde ayaklarına aldığı polen tuzağa çarparak kovanın madun kısmındaki tabakta toplanıyor. Üretimin artırılmasına yönelik projelerimiz olacak.”Share: