“Aras Kuş Cenneti”nde bu yıl 5 bin 125 kuş halkalandı

Türkiye’nin koca kuş araştırma merkezlerinden olan, Iğdır’daki Aras Kuş Cenneti’nde bu yıl 5 bin 125 kuş halkalandı.

KuzeyDoğa Derneği yürütücülüğünde, Tabiat Himaye ve Milli Parklar (DKMP) Umumi Müdürlüğü’nün izniyle kurulan Aras Kuş Araştırma ve Terbiye Merkezi’nde bu sene yapılan halkalama çalışmaları tamamlandı.

Havaların soğuması ve göçün tamamlanmasıyla kuş yakalama ağları toplanan merkezde, serencam kuş dahi halkalanıp doğal ortamına salındı.

Bu yıl 5 bin 125 kuşun halkalandığı bölgede, akıbet 16 yıldır hesaplı çalışmalarla 313 türden 170 bine andıran kuş, izleme altına alındı.

Merkezin istasyon sorumlusu Kayahan Ağırkaya, AA muhabirine, Aras Kuş Cenneti’nde yapılan araştırmaların kuş bilimi açısından az çok muhteşem olduğunu söyledi.

Sonbahar sezonunun tamamlanmasıyla bu yılki çalışmaların bile sonuç bulduğunu anlatım eden Ağırkaya, “Bu mevsim 110 türden mecmu 5 bin 125 kuş halkaladık. Bu zaman de tekrar çok koca kuş türleri yakaladık. Bunlardan ikisi istasyonumuz üzere yeniydi ve istasyonumuzda ilk defa halkalandı. Biri doğru kaşlı kiraz kuşu, başkası ise çalıkuşu çıvgınıydı. Herhangi Bir ikisi bile Türkiye’dahi mukavim çok görülmeyen, kimi zaman tesadüfi yerine gözlemlenebilen kuş türlerindendi. Henüz önceki ülkemizde halkalanan bu çeşitler Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Bilimi Merkezi’nde ilk kez halkalandı.” dedi.

“Bir Nice kuşa hem bölüt hem da uydu vericisi taktık”

Değişik türlerden bir nice kuşun bu sezonda halkalandığını ve takibe alındığını vurgulayan Ağırkaya, şunları kaydetti:

“Bir Nice kuşa hem bölüt hem da peyk vericisi taktık. 2006 yılından beridir yaptığımız halkalama çalışmalarında bugüne büyüklüğünde 170 bine andıran kuş halkaladık. Burada gözlemlenen kuş türü sayısı birlikte 313 oldu. Türkiye’da bugüne kadar gözlemlenmiş kuş türü sayısı 497. Bu 313 sayısı birlikte Türkiye’deki kuşların balaban tıpkı kısmını oluşturuyor. Aras Vadisi metanetli çok habitatı gelişigüzel barındıran ayrımsız düzlük, bu yüzden üstelik çokça sayıda kuşa ve umumi anlamda yaban hayatına aile sahipliği yapıyor. Iğdır geneli birlikte hasis bol habitatlar sebebiyle çabucak kuşlar üzere değil memeliler için birlikte koskocaman tıpkı hayat alanı.”

Gönüllü araştırmacılardan Gül Miktar de halkalanan kuşlar üstünde ara sıra icraat yaptıklarını anlatarak, “Kuşlarda değişik ölçümler yapılıyor. Angıç, pöçük, kanı bölgesindeki yağ ölçümü yapılıyor ve bu göçe ne kadar makul olduğunu gösteriyor. Bilahare halkası, lisanslı bir halkacı vasıtasıyla takılıyor ve kuş saf ortamına acul tıpkısı şekilde anlayışsız salınıyor. Bu yıl ilkbahar sezonu henüz yoğundu, güz abuhava şartlarının ferah geçmesinden kıran az buçuk elan sakindi.” diye niteleyerek konuştu.

Share: