Apple, kavisli klavye tasarımı için 50 milyon dolar ödeyecek

BAZEN geliştirdiği kavisli cihazlar ve tasarımlarla dolgun davalara konu olan Apple, bu el da klavye sorunuyla gündemde. Teknoloji devi, kullanıcılarının ısrarlı şikayetlerinden bilahare hatasını kabul ediyor ve dizüstü bilgisayar bilgisayarlarında yaşattığı sorunlar amacıyla ödeme yapmaya hazırlanıyor.

Apple, benzeri süredir kelebek klavye tasarımı nedeniyle kullanıcıların tepkisini toplamış ve şirkete toplu tıpkı ülkü açılmıştı. Kullanıcılar geçmiş zamanlar cihazlarının inceliği ve klavyelerinin hassasiyetinden memnun kalsalar dahi kısa süre içinde bazen harflerin çalışmaması sorunuyla karşılaştılar. Ve yaşanan klavye sorunu toplu benzeri davaya neden oldu.

MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro modellerini kapsıyor

Reuters’ın haberine göre Apple ile bu sav için benzeri anlaşmaya varıldı. Itilaf, 2015’kap 2019’a büyüklüğünde makul MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro modellerini satın alan müşterileri kapsıyor.

Anlaşmanın şartlarına göre, dangadak çok klavye mübadele etmek zorunda artan kullanıcılar 395 dolara büyüklüğünde, tıpkısı klavye dönmek zorunda artan kullanıcılar 125 dolara kadar ve sadece tek bir anahtarı dönmek zorunda küsurat kullanıcılar 50 dolara büyüklüğünde ifa alabilir. Antrparantez, sorundan etkilenen kullanıcılar önümüzdeki dört sene süresince ücretsiz klavye onarımlarından yararlanabilecek.

Cihazı kısa sürede restorasyon ihtiyacı ahali iddiası

Yanlış dizayn zımnında kullanıcılarını öfkelendiren Apple’ın, sıkça ilişik masraflar ve cihazı bodur sürede yenileme ihtiyacı yaratarak algı sağlamaya çalıştığı belirtilse da iştirak bu iddiaları reddetti.

Tasarımın ortaya hayat nedeni ise dizüstü bilgisayar bilgisayarları olabildiğince teferruatlı tutmaya çalışırken kelebek klavye tasarımının bu amaca henüz uygun olması. Apple, yıpranmamış klavye tasarımının geleneksel tıpkısı klavyeden yüzde 40 daha etraflı olmasıyla övünüyordu. Antrparantez tasarımın tuşlara basarken elan kırılan olması birlikte oldukça cazipti. Ta kim kullanıcılardan şikâyetler gelene kadar…

Hatalı tasarımın öncülüğünü ise geçtiğimiz sene özlük şirketini kuran fakat beş altı hafta öncesine büyüklüğünde Apple’a müşavirlik yapmaya bitmeme fail, Steve Jobs’ın bir zamanlar “Apple’ın kalbi” yerine tanımladığı Jony Ive var.

Müşareket esasen kusurlu dizayn amacıyla elan önce bozukluk dilemişti. Ayrımsız Apple sözcüsü 2019’un başlarında yaptığı açıklamada, “beş on kullanıcının üçüncü soy sop kelebek klavyeleriyle dava yaşadığının farkındayız ve bunun için üzgünüz” demişti. Fakat şeriklik, sorunu halletmek evet de nedenini açıklamak için seçkin aşama atmıyordu. Sonuçlanan sorun ile Apple, kullanıcılarına yaşattığı bu sorunu nihayet çözmüş olacak.

Apple istihdamda frene basacak

 

Rusya’dan Apple’a nakdî ceza

 

Telefon yavaşlatma iddiasıyla Apple’a sorun açıldı

 

Apple enstrüman ve oyunları 8 milyar doların üstünde dirimlik getirecek

 

Share: