Anonsör ve gazeteci Halit Iftihar, 97 yaşında yaşamını yitirdi

Tıpkı döneme işaret vuran evliya sunucu ve gazeteci Halit Iftihar, 97 yaşında hayatını kaybetti. Becerikli sunucu, ayrımsız süredir hastalıkla boğuşuyordu.

ACI HABERİ OĞLU VERDİ

Acı haberi Halit Iftihar’ın oğlu Ümit Övünme sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla verdi. Paylaşımında Ümit Kıvanç, “Halit Övünme’ı kaybettik. Bizimle alay malay sevenlerinin birlikte başı sağolsun. Cenaze 27’si perşembe, gün ortası namazından sonradan Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camiden kalkacak, bir mezarlığa defnedilecek” ifadelerini kullandı.

HALİT KIVANÇ KİMDİR?

1925 tevellütlü Halit Övünme, itidalli öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde, efdal öğrenimini İstanbul Üniversitesi Ülfet Fakültesi’nde tamamladı. 3 kamer büyüklüğünde Siirt- Kozluk (şimdi Batman’a bağlandı) ilçesinde hakimlik yaptı. Tabiiyet, Dragoman, Hürriyet, Ruz başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde edip ve hoşgörülü adına dip düzey görevler aldı.

1953’te Yiğit Zirek ve Halit Talayer ile birlikte Türkiye’nin önce günce spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı. Tıpkı yıla yakın İngiliz ürün kuruluşu BBC’dahi çalıştı. Türkiye’bile radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde koskocaman katkıları olan Iftihar, Türk televizyonculuğunda birçok “ilk”in adamı oldu. Olimpiyatlar ve büyük arsıulusal karşılaşmalarda sunucu yerine fariza aldı. FIFA Dünya Kupası’nı televizyondan sunan geçmiş Türk spikerdir. 10 FIFA Dünya Kupası finalini radyo ve televizyonda nakletti.

UZUN YILLAR TRT’DE GÖREV YAPTI

Uzun yıllar TRT’üstelik hars-nutuk, çalgı aleti eğlence programları sunan Halit Kıvanma, 23 Nisan Ulusal Kaime ve Yavru Bayramları’nın de vazgeçilmez sunucusu oldu. Bayramlarda TRT Bala Şenliği’ni sunan Halit Kıvanç, açık ayrımsız hayran kitlesine kavuştu. Harp Okulu Açıkhava Tiyatrosu ve İstanbul Spor ve Işporta Sarayı’nda çokça sayıda dinleti ve hususi etkinliğin sunuculuğunu üstlendi. Tek kanallı günlerin hayvan sunucusu Halit Kıvanç, NTV Yayınlarından çıkan “Tele Safir” adlı kitabında Türk televizyonculuğunu kaleme aldı.

Sunuculukta 50. yılını 2005’te benzeri jübileyle kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200’ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti. Edip, spiker, sanat adamı kendisine akseptans edilen Halit Iftihar, Türk halkına temiz tıpkı Türki ile saygın ve mürebbi çalışmaları ile bakım vermesinden yağlık Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi aracılığıyla Kariyer Dalında şişman ödüle layık görüldü.

Kıvanç, NTV televizyonunda ahzüita günleri Halit Övünme’la Ustalar, NTV Radyo’birlikte iş sabahları Mikrofonda Halit Kıvanç, ise NTV Spor’bile Ayak Topu Benzeri Aşk ünlü programları sundu. Yoğun benzeri Fenerbahçe taraftarı olan Halit Kıvanç, Fenerbahçe TV’bile Efsanenin 100 Yılı ve Efsanenin Bakir Yüzyılı adlı musahabe programlarını bile sundu. Halit Övünç, ayrıca 2006 yılında Türkiye İş Bankası marifetiyle yayımlanan Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur adlı kitabın üstelik yazarıdır. Kıvanma, sanatkâr Müjdat Gezen ile yaptığı söyleşiyi kaleme aldığı kitapta, sanatçının yaşamını ızdırap ve lezzetli yanlarıyla anlatmaktadır.

Share: