Ankaralı kocabaşı, 2 çekirdek tohumla başladığı erk narı üretiminde sera kurdu

Ankara’nın Beypazarı ilçesi Kayabükü Mahallesi uhtarı Muammer Köksal, 2 çekirdekle başladığı iktidar narı tarımını geliştirerek 750 metrekarelik ser kurdu.

Genellikle tropik abuhava bölgelerinde degaje namına yetişen kuvvet narını “Ankara’dahi yetişmez” diyenlere taannüt kurduğu serada yetiştirmeyi başaran Köksal, ürünün kilosunu 50 liradan Ankara’daki bire bir kooperatife satıyor.

Kocabaşı Köksal, AA muhabirine, soylu erki getirisi faziletkâr erk narı üretimine, anadan görme ekincilik ürünlerine mütenavip kitap olması ve başka çiftçileri birlikte bu ürünü üretmeye özendirmek için başladığını söyledi.

İki günde tıpkısı seraya girerek erk narı toplandığına değinen Köksal, kudret narı üretimini geliştirmeye çalıştığı dönemlerde çiftçiler “Kocabaşı gereksiz işlerle uğraşıyor.” dediğini anlattı.

Köksal, abes ayrımsız iş olmadığını herkese gösterdiğini belirterek, “Zaman geldiğimiz noktada kuvvet narının kilosunu 50 liradan satıyorum.” dedi.

İlçesinde almaşık ürünlerin çoğaltılması gerektiğine meni eden Köksal, yeniliklere kemiksiz olduğunu ve diğer çiftçilere dahi yaptığı işi önerdiğini kaydetti.

“Ego bunu benzer olması amacıyla ektim”

Köksal, ürünü internette gördüğünü ve 2 atom çekirdeği tohumu ancak bulduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“O tohumu aldım ve 2 çekirdekten adam merdiven kurdum. Seramı daima geliştirdim, 750 metrekare oldu. Gelecek yıl alanı daha dahi artıracağım. Kudret narı hem sağlık açısından hem bile ekonomik açıdan yüce tıpkı kitap. Beypazarı’nda ekilen mahsulat genelde ıspanak, maruldur, havuçtur. Bunların cazibesi giderek düşüyor ve bunların ekildiği tarlalar birlikte çıktı tıngır ağıl geliyor. Ben bunu kat sayı olması için ektim ve bundan servet kazanıldığını göstermeye çalışıyorum. Çiftçimiz, getirisi efdal olan mütenavip ürünlere yönelmesi lazım.”

Muhtar Köksal, serasında gine bire bir Uzak Gün Doğusu sebzesi olan Çin bamyası birlikte yetiştirmeyi başardığını sözlerine ekledi.

Share: