Ankara ruzname haberi: Ankara’da uluslararası yer sarsıntısı tatbikatı yapılacak

Birleşmiş Milel (BM) Uluslararası Arama ve Istirdat Istişare Grubu “INSARAG”ın Afrika, Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi (AEME) Yer Sarsıntısı Müdahale Simülasyon Tatbikatı (ERE SIMEX), Facia ve Ivedili Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Ankara’da gerçekleştirilecek.

AFAD’dan yapılan açıklamaya bakarak, 10 Ekim’de AFAD’birlikte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodrigez ve AFAD Başkanı Yunus Sezer’in açılış konuşmalarıyla başlayacak tatbikat programı, 14 Ekim’de sona erecek. Izlence kapsamında, AEME kesim toplantısı dahi gerçekleştirilecek.

Tatbikat, Kalecik ilçesinin kuzeyinde 8 Ekim’de saat 09.00’üstelik meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki ayrımsız sarsıntı senaryosu üzerinden “Kırat 4” yerine yapılacak.

Tatbikat boyunca tamlık ulusal düzey Türkiye Facia Müdahale Planı Kıyamet Grubu temsilcileri, AFAD Kıyamet Dümen Merkezinde görev yapacak.

Senaryoya göre, yer sarsıntısı sonrası Ankara, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı ve Çorum illeri etkilenecek, arsıulusal taharri istirdat takım desteği istenecek ve uluslararası ekipler Ankara’bile fariza alacak.

Tatbikat üzere 57 nida mektubu gönderildi

AEME SIMEX Tatbikatı amacıyla 19 ülkeden 87 elçi, AEME mıntıka toplantısı amacıyla 26 ülkeden 66 elçi başvuruda bulundu.

INSARAG Sekreterliğinin Afrika, Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi üye ülkelerine yaptığı davetten ayrı namına AFAD’dan bugüne kadar 45 mıntıka ülkesi, Türk Devletleri Teşkilatı örgen ve gözlemcileri, INSARAG Amerikalar ve Asya-Pasifik Kesim Başkanları/Başbuğ Yardımcıları ile Lübnan ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kalkmak için 57 çağırma mektubu gönderildi.

Share: