Ankara-Niğde Otoyolu’nu yaklaşık 9 milyon açacak kullandı

Ankara- Niğde Otoyolu’nu tahminî 9 milyon araç kullandı

ANKARA – Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Ankara-Niğde Otoyolu’nu açıldığı günden bu yana tahminî 9 milyon aracın kullandığını belirterek, “Seyahat süresinin yarı yarıya düşmesiyle alay malay vatandaşlarımızı sevdiklerine emin, konforlu ve çabuk bire bir şekilde kavuşturuyoruz” dedi.

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Ankara-Niğde Otoyolu ile ilişik bağlanmış izah yaptı. Sonuç 20 yılda ulaşımın gelişigüzel şekline yatırım yaptıklarını ve Türkiye’nin altyapı sorununu nazik ölçüde çözdüklerine dikkati çeken Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Boyuna milletimizin ihtiyacı olan projeleri hayata geçirdik. Milletimize ne sözü verdiysek yerine getirdik. 7/24 çalıştık, çalışmaya bile bitmeme ediyoruz. Dev projeleri milletimizin hizmetine sunduk. O projelerden biri bile Ankara-Niğde Otoyolu. Otoyol ringinin bire bir parçası olan Ankara-Niğde Otoyolu, 275 kilometre esas gövde, 55 kilometre bağlantı yolu görünmek için toplam 330 kilometre uzunluğunda. Topu 16 Mesafe 2020’üstelik trafiğe açılan otoyol, Edirne’den başlayarak, İstanbul ve Ankara üzerinden Güneydoğu’ya büyüklüğünde uzanan ve yapılması planlanan Şanlıurfa- Habur Tahril Kapısı kesimini dahi kapsayan TEMA (Trans European Motorway) Otoyolu’nda akıcı erişim sağladı.”

“Ankara-Niğde arası 2 saat 22 dakikaya indi”

Otoyolun hizmete açılması ile Ankara-Niğde arası gezi süresinin 4 saat 14 dakikadan 2 saat 22 dakikaya indiğine aksan eden Karaismailoğlu, “Açıldığı günden bu yana otoyoldan 8 milyon 961 bin çevirici geçiş yaptı. Zamandan almanak 450 milyon teklik, akaryakıt tüketiminden almanak 278 milyon liralık tevessül etmek için yıllık toplanmış 728 milyon liralık tasarruf edildi. 57 bin titrem karbon tart azaltımı sağlandı” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’nin geleceğini inşa ediyoruz”

20 yılda otoyol ağını 2 kattan çok artırarak, 3 bin 633 kilometreye ulaştırdıklarını nâkil Iblağ Bakanı Karaismailoğlu, 2053 Iblağ ve Geri Hizmet Asıl Planı ışığında projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini kaydetti. 2053 yılına kadar otoban uzunluğunun 8 bin 325 kilometreye yükseleceğini belirten Karaismailoğlu, “Türkiye’nin geleceğini mensur etmeyi sürdüreceğiz. Yaptığımız seçkin yatırıma ayrımsız vesile bulmaya çalışanlara rağmen, yolumuzda ilerliyoruz. Tığ, Türkiye’nin, milletimizin geleceği için çalışıyoruz, çalışmaya üstelik devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Share: