Ankara haberleri! Ankara’da “Gök Bilimleri Sempozyumu” düzenlendi

Ankara’da Mamak Belediyesi eliyle düzenlenen “Uzay Bilimleri Sempozyumu”nda, konunun uzmanlarınca uzay üzerine yapılan çalışmalar masaya yatırıldı.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde “Gel, Gör, Bil” temasıyla düzenlenen sempozyum, Bartın’ın Amasra ilçesinde eroin ocağındaki patlamada hayatını kaybeden işçiler üzere ürkmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Sempozyumda mütekellim Türkiye Gök Ajansı Gök Bilimleri Dairesi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gerçekten, uzayla ait yapılan çalışmaların hızlı hızlı akıbet vermeyeceğini, çıdam gerektirdiğini söyledi.

Türkiye’nin uzaya yönelik hedeflerini içeren projelerin ilerleyici yıllarda akıbet vermeye başlayacağını anlatan Hoşur, gençlerin ve ailelerin gök kavramına arzu vermeleri gerektiğini dile getirdi.

Uzay çalışmalarının sosyolojiden tarihe ve tıp bilimine kadar hep hareket sahalarını ilgilendirdiğini tamlayan Adi, insanlığın uzayı nikbet yazar bilinenin ötesine koymak istediğini fakat feza görevinin riskli, maliyetli, gelişiminin mufassal olduğunu kaydetti.

Uzaya gönderilen uyduların desteğiyle toptan iletişimin sağlandığına ve navigasyon uydularıyla yaşamın kolaylaştığına bel fail Epey, abuhava değişikliğiyle ilgilendiren araştırma ve irfan anlamında da uyduların önemine dikkati çekti.

Uzayın keşfi, gök konusunda yapılan icraat, Türkiye’nin feza hedefleri ve uzay mimarisinin detaylarıyla ele alınması için planlı sempozyumda, TÜRKSAT, TÜBİTAK, üniversiteler ve defans sanayisi sektöründen uzmanlar mütenevvi sunumlar yaptı.

Share: