Ankara Büyüşehir, Sakarya Zaferi’nin 101’inci Yılını “Diriliş Yolu Yürüyüşü” İle Kutladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sakarya Zaferi’nin 101’inci yılını Polatlı’daki 12. Grup Şehitliği’nde düzenlenen “Basübadelmevt Yolu Yürüyüşü” ile kutladı. Konuşmasına Sakarya Zaferi ile ilgilendiren bir yanlışa özen çekerek başlayan Başbuğ Mansur Kırıcı, “Sakarya Meydan Muharebesi dendiği antlaşma maatteessüf bütün bu savaşın Adapazarı’nda olduğunu düşünüyor. Halbuki Haymana’dan Polatlı’evet büyüklüğünde olan 100 kilometrelik benzeri alanda çokça hunriz benzeri uğraş oldu” dedi.

Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi’nin düzenlediği etkinlikte, siyasal parti temsilcileri ve sivil sosyete kuruluşları temsilcileri, ABB Başkanı Mansur Ciddi ile gelişigüzel Polatlı’daki “Halide Edip Adıvar ve Milli Savaşım Karı Kahramanları Müzesi” önünden kestirmece 800 metrelik mesafedeki 12. Grup Şehitliği’ne yürüdü.

Etkinlik kapsamında şehitlik önünde ilk dualar okundu peşi sıra da Sakarya Meydan Muharebesi’nin anlatımı yapıldı. Anlatımdan sonra Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut ve Polatlı Belediye Reisi Mürsel Yıldızkaya, kürsüye çıktı ve Sakarya Meydan Muharebesi’nde hayatını kaybeden şehitleri anarak, aktiflik için teşekkürlerini sundu.

Konuşmasına Sakarya Zaferi ile ilgili tıpkısı yanlışa dikkat çekerek başlayan Başkan Mansur Gösterişli, şunları söyledi:

“Sakarya Meydan Savaşı dendiği ahit maalesef sistem bu savaşın Adapazarı’nda olduğunu düşünüyor. Halbuki Haymana’dan Polatlı’evet büyüklüğünde olan 100 kilometrelik bir alanda çokça hunriz benzeri uğraş oldu. ‘Ey eğreti ezbere basıp geçtiğin bu toprak var evet’ diye başlayan şiirimiz var evet, Çanakkale amacıyla söylenmiştir. Ama bu sözler değiştirmeden bu topraklar üzere üstelik geçerlidir. 101 yıldır şehit kanı olduğu düşünülen bu topraklarda güçlü vatandaşlarımız orayı ilk teşrin dışı bırakmışlardır. Saygıdan… Demincek çıktı bu mezarları ortaya takip etmek üzere çalışıyoruz.”

“BU YAŞANANLARI ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Sözlerine gençlere seslenerek devam eden Kırıcı, “Çoluk Çocuk, bu topraklarda haddinden fazla kanlı savaşlar yaşanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk cepheyi nezaret etmek için geldiğinde attan düşerek kaburgasını sakatlamıştır. Bu alanlarda yaşandı bunlar. Nedeniyle bu yaşananları katiyen unutmayacağız” diyerek konuştu.

Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ‘Hattı sahabet yoktur sathı esirgeme vardır’ sözünü hatırlatan Yoğun, “Tarihini unutan tıpkısı insan hafızasını kaybetmiş gibidir. Geçmişimizi mutlaka hıfzetmek zorundayız. Buraya katılımınızdan muhit çok teşekkür ediyor, birlik ve el birliği içerisinde nice beniz yıllar diliyorum” dedi.

ABB TV’DEN CANLI YAYINLANDI

Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Bunaltıcı’ın familya sahipliğinde Ankara Şehir Konseyi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının organizasyonunda gerçekleştirilen etkinlik, ABB TV’den üstelik faal yayınlandı. Ankara Tecim Odası, Ankara Uran Odası ile Polatlı ve Haymana belediyeleri yoluyla bile desteklenen etkinliğe katılan vatandaşlar, duygularını şu sözlerle dile getirdi:

-Durmuş İlhan: “Sonuç yıllarda alelhusus milli günlerimizin ve bayramlarımızın bu kadar unutulduğu tıpkısı dönemde hakeza ayrımsız etkinlikte mevcut olmak bizim amacıyla çalım donör. Hakeza bire bir organizasyon için Mansur Aheste’a haddinden fazla teşekkürname ediyorum.”

-Hüseyin Rahmi Akış: “Sayın Başkanımız Mansur Güç’a milli günlerimize haddinden fazla değer verdiği amacıyla ve Ankaralılara yansıttığı üzere çokça teşekkür ediyorum. Sıradan yöntem aynı kenara onu haddinden fazla seviyorum.”

-Halil Ecer (Ankara Toyluk Meclisi Başkanı): “Cumhuriyetin kuruluşu ve kurtuluşunun başladığı mekandayız. Geçen yıl 100’üncü sene de 101’inci yılını yabancı buyurmak amacıyla toplandık. Mansur Ağır Sıklet ile başlayan ve iki yıldır devam eden, çıktı birlikte anadan görme kuzuluk ati bu ecdadı yad etme programları Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Şehir Konseyi yoluyla her sene düzenlenecek. Binlerce gencin buraya atak atak geldiğini kaldırmak manevi kendisine bizi coşturmaktadır.”

– Veli Hayatiyetli: “Bugün burada görüyoruz ki bu galibiyet bizim Cumhuriyetimizin, varlığımızın ve milli değerlerimizin başyapıtı. Mansur Başkanımızla beraber tekrar buluşuyoruz. Umarız gelenekselleşir ve Cumhuriyetimizin hiçbir ahit eskimeyeceğini, hiçbir antlaşma unutulmayacağını, kimlere karşı diri olduğumuzu belirtmek için burada olacağız.”

-Sav Fırat: “Ata’mızın ve silah arkadaşlarının verdiği savaşım sonucunda tığ zaman bu ülkede şen kan alabiliyoruz. Onlara haddinden fazla öz borçluyuz.”

-Nesibe Durmaz: “Polatlı rastgele devir Türkiye Cumhuriyeti’nin varoluşu demektir. Şayet Polatlı’yı kazanamasaydık, şu anda bu topraklar üstünde ‘Ne Bahtiyar Türküm’ diyemeyecektik.”Share: