Ani’nin fethinin 958’inci sene dönümü kutlandı

Kars’ta, Şişman Selçuklu Devleti hükümdarı Şehriyâr Alparslan’ın 16 Ağustos 1064’te Şırakkadak’yi fethinin 958. yıl dönümü törenle kutlandı.

Türkiye- Ermenistan sınırında mevcut UNESCO Acun Miras Listesi’ndeki Anide Ören Yeri’nde düzenlenen program, Anadolu’daki evvel Türk camisi Ebul Menuçehr önünden başladı. Burada okunan Kur’an-ı Semih ve duaların ardından katılımcılar, ellerinde Türk bayraklarıyla başladığı yürüyüşü Karşılama Merkezi’nde tamamlandı.

Vali ve Belediye Başbuğ Vekili Türker Öksüz, burada yaptığı konuşmada, fetihlerin medeniyetin yayılması açısından Türk ve İslam tarihinde şişman ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Fetihlerin öneminden bahseden Kimsesiz, şöyle konuştu:

“Fetih vardır bire bir şehri dil, fetih vardır tıpkı toprağı vatan yapar ve öyle fütuhat birlikte vardır ki gönüllere girer, yadırgatıcı ufuklar miftah. İşte Fücceten’nin fethi üstelik hoppadak Kars’ın fethi değil, açılan kullanılmamış ufukla Anadolu’nun fethi vizyonunun birlikte kelle noktasıdır. Bu mutlu fetih, Birdenbire’nin fethinden 7 sene sonradan, 1071 yılındaki Malazgirt Zaferi’nin anahtarı olmuştur. Anide’nin fethi ile Anadolu’ya bukanak basan ecdadımız, 1071 yılındaki Malazgirt Zaferi’yle Anide Zaferi’ni taçlandırmıştır. Ecdadımız, Bedaheten ve Malazgirt zaferlerinin arkası sıra Anadolu’yu dahi fethederek bizlere vatan yapmıştır. 16 Ağustos 1064’üstelik Kars’tan doğan devir, Malazgirt’te devam etmiş, 1299’da Söğüt’te nurunu saçmış ve 1453’te İstanbul’un fethiyle yeni tıpkısı çağı başlatarak aydınlığa vesile olmuştur.”

Anide Harabelik Yeri Kazı Başkanı Doç. Dr. Muhammet Arslan üstelik günün medlul ve önemini tamlayan bir enformasyon yaptı.

Konuşmaların peşi sıra İl Hars ve Turizm Müdürü Hayrettin Ağırbaşlı, Nagehan Ören Yeri’nin anahtarını Vali Kimsesiz’e ikram etti.

Daha sonra Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehterler Takımı, Kafkas Ahali Oyunları ile Mahalli El Oyunları ekipleri gösteri sundu.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce tebrik kartı programları kapsamında düzenlenen at yarışında, 3 kilometrelik parkurda Dursun Koç’un “Kelebek” adlı atı birinci oldu.

Dangadak Fetih Kupası Uçan Top Turnuvası ile atlama beygiri yarışında dereceye girenlere ödülleri ikram edildi.

Programa, 14. Mekanize Piyade Sancak Komutanı Sancak Melik Bronz, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Amanvermez, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, İl Cingöz Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek, toprak protokolü ile vatandaşlar katıldı.Share: