Ani’de fetih coşkusu

Vehleten’da fetih coşkusu

Ermenistan liyakatsiz noktasında mehteran sesleri yükseldi

KARS – Selçuklu Devleti hükümdarı Sultan Alparslan’ın 16 Ağustos 1064’te Şapadanak’yi fethinin 958’inci yıl dönümü Ansız Harabelik Yeri’nde düzenlenen törenle kutlandı.

Ermenistan akim noktasında Mehterler marşlarının yükseldiği Larpadak Ören Yerinde fetih coşkusu yaşandı. Etkinlikler protokolün Ebul Menucher Camiye bayraklarla yürümesi ve cami uğrunda dua edilmesiyle başladı.

Türkiye-Ermenistan sınırında kâin UNESCO Acun Miras Listesi’ndeki Aniden Örenlik Yeri’nde gelecek merkezinde düzenlenen izlence ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Kutlamalara Vali ve Uray Komutan Vekili Türker Garip, Garnizon Komutanı Tugay Hakan Tunç, Başsavcı Abdullah Amanvermez, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Okkalı, el protokolü ile vatandaşlar katıldı.

Programın açılışında konuşan Vali/Şehremaneti Komutan Vekili Türker Garip, “Fetihler, medeniyetimizin yayılması açısından Türk ve İslam tarihinde şişman ehemmiyet taşır. Fetih vardır bire bir şehri miftah, fetih vardır bire bir toprağı vatan yapar ve anca fütuhat birlikte vardır kim gönüllere girer, alışılmadık ufuklar kurgu. İşte Birdenbire’nin fethi de, çabucak Kars’ın fethi değil, açılan eskimemiş ufukla Küçük Asya’nun Fethi vizyonunun birlikte başlangıcıdır” dedi.

Garip, “Ağustos ayı Türk tarihinde mehabetli tıpkı aydır. Türk’ün alplık ayıdır, alplık ayıdır, zafer ayıdır. Bu tarihlerden biri dahi 16 Ağustos 1064 tarihidir. Padişah Alparslan, yazboz tahtası geçtiği yıl fethedilemez denilen Fücceten’yi fethederek iri bir zafere imza atmıştır. Yüzyıllarca ayrı ayrı ekin ve medeniyetlerin varlığını sürdürdüğü Aniden, 1064 tarihinde Şehriyâr Alparslan yoluyla 25 periyot süren ayrımsız kuşatmadan bilahare fethedilerek yeniden ayrımsız Ağustos günü 1071 Malazgirt zaferinden evvel Anadolu kapılarının Türklere açılmasına dil olmuş, bu topraklar hidayete kavuşturulmuştur” diyerek konuştu.

Apansız’nin fethi kutlamaları halkiyat gösteriler, aşıkların ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehterler Takımı’nın seslendirdiği mehter marşlarıyla bitmeme etti. Etkinlikler at yarışlarıyla son buldu.

Share: