Amor Erdan Tığ: Havelsan’da Kudretli Ehlihibre Mühendisler Kalın ve Şantajla İşten Çıkarılıyor

CHP İzmir Mebus Sevda Erdan Kılıç, “Kelimesi Kelimesine henüz önceki dile getirdiğim ASELSAN’bile yaşananlar kabil. HAVELSAN’de bile 10 yıl ve gövde görmüş geçirmiş uzmanlara ‘bizimle anlaşmazsan SSK siciline başarım düşüklüğü şeklinde işlenecek’ diye zılgıt ve ağırbaşlılık ile işten çıkarmalar yapılıyor” dedi.

CHP İzmir Mebus Sevda Erdan Kılıç, ASELSAN’daki usulsüz işten tarh iddialarının peşi sıra HAVELSAN’birlikte da eş şekilde işten çıkarmalar yapıldığı iddiasını TBMM gündemine taşıdı. Kılıç, konuyla ait hazırladığı yazılı soru önergelerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sundu.

Tığ, yaptığı yazılmış açıklamada, daha önce ASELSAN’da yaşanan usulsüz işten çıkarmaların şimdi da HAVELSAN’birlikte yaşandığını müstakbel sürdü. ASELSAN’de yıllardır çalışan personelin, tek illet ve gerekçe gösterilmeden, “Eş Düzenlilik Belgesi hırçın bundan sonra” denilerek işten uzaklaştırıldığını, bu şekilde 200’ün üstünde personelin işine akıbet verildiğini savunan Amor Erdan Kılıç, o dönüş istifham önergeleriyle konuyu Divan gündemine taşıdığını anımsattı. Tığ, demincek üstelik HAVELSAN’bile etkin ara sıra personelin hiçbir kanıt yahut eklenmiş vesika gösterilmeden, “takat sınırı düşüklüğü” esbabımucibe gösterilerek işten çıkarıldığını söyledi.

2000’e andıran personele ehil HAVELSAN’ın genel ağ sitesinde, “Değerler Yuvaya Dönüyor” başlığı altında, dar dışındaki haber insanlarının bilakis akıl toprak kayması kapsamında ülkeye düşüncesiz çağırıldığına işaret fail Kılıç, “HAVELSAN olgun insanlarımızı ülkeye çağırıyor ama onlarca kalifiye mühendisini nedensizce işten atıyor. 2021’bile 30 bin yazılımcı güçlükle dışına kafile etti. Bu suret 100 bini üstelik bulabilir. Sen ehlihibre mühendislerini hiçbir sebep yokken tehditle, şantajla kurumdan atarsan, elverişsiz dışına adeta kaçan beyinleri nasıl yurda döndüreceksin? Bu güveni veriyor musun? Sayenizde memleketin kudretli, vazıh, yetenekli gençleri burada özlük işini yapacağına Amerika’birlikte, Avrupa’dahi UBER şoförlüğü yapmayı tercih ediyor. Içtimai medyada ‘Nasıl Barhana Ettim’ videoları izlenme rekorları kırıyor” dedi.

” HERHANGI BIR ÇALIŞAN, ACEP SIRA BANA HANGI ANTLAŞMA ATI ENDİŞESİ DUYUYOR”

Kılıç, açıklamasına şöyle devam etti:

“HAVELSAN Hile Kurulunu incelediğimiz devir, ‘ballı çifter maaşları’ görüyoruz. Umumi Heyet Başkanı Hacı Yüce Mantar, tıpkı zamanda Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü. Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Durdalı ise bire bir zamanda Milli Savunma Bakanlığı Personel Umumi Müdürü. AKP iktidarları döneminde halk kuru ekmeğe eksikli kalırken; bürokratların çift mahiye, üç mahiye, beş aylık ile sürdüğü sefahat bayılmak bilmiyor.

İşten çıkarma sürecinin başında İnsan Kaynakları Direktörlüğü seçme kadro müdürlüğünden zorla 3-5 nefis listeler istiyor. 5 genel müdür yardımcılığı bünyesinde, gelişigüzel birinin altında 4-5 takım müdürlüğü, toplamda 20-25 kadro müdürlüğü var. İşten çıkarılanlar, görmüş geçirmiş, kurumsal hafızası erdemli, 7-10 sene ve eğin tecrübeye sahip, bilişim piyasasında ‘senior’ namına nitelendirilen kişiler. Herhangi Bir çalışan, ‘acaba sıra bana hangi antlaşma ati?’ diye niteleyerek endişe duymaktadır.”

İşten çıkarılacak personelin, insan kaynakları marifetiyle “konunun ne olduğu söylenmeden” aranarak görüşmeye çağrıldığını ileri süren Aşk Erdan Kılıç, şunları kaydetti:

“Personel görüşmeye geldiğinde işten çıkarma bildirimi önüne konuluyor. ‘Performans düşüklüğü’ gerekçe gösterilerek işten çıkarılacağı söyleniyor amma tek sav yahut ilişik belge gösterilmiyor. Personel, ‘bu muamele üzere önceleri tebligat yapılması ve bu bildirimin üstelik noterlik marifetiyle yapılması gerektiğini’ söylüyor. Personel, ‘bildirimi akseptans ederse, kâtibiadil vasıtasıyla vukuf verileceği amma bunun SSK siciline (başarım düşüklüğü) şeklinde işleneceği’ söylenerek gözdağı ediliyor. Bunun namına personeli kıygın etmemek adına ikale (geçim) yoluyla ricat etmesi öneriliyor. Personelin karşısında İnsan Kaynakları Direktörü Oğuzhan Coşkunyürek ve hususiyet müşavirleri oturuyor fakat personel tek başına. Personel ummak ve birilerine müracaat etmek istiyor fakat akseptans edilmiyor, o dakika karar vermesi isteniyor. O anda antant yapmazsa işten çıkış belgesi işlemlerinin elhak yapılacağı belirtiliyor, bu nedenle de personel tartı altında ikale sözleşmesini imzalıyor. Personele, başlangıçta hesaplandığı üzere ne kadar ödence alacağı söyleniyor, personel orada bu planlı çalışmayı ve insan aynı işten tart listesini görüyor.”

“SIRADA ROKETSAN MI VAR”

Tığ, senior seviyesinde deneyimli tahminî 100 personel işten çıkarılırken, akıbet aylarda, normalde hiç olmadığı büyüklüğünde yıpranmamış çıkışlı, 2-3 yıllık iş tecrübesine eş, bilişim piyasasında ‘junior’ olarak nitelendirilen onlarca kişinin işe alındığını argüman etti. Tığ, “Önceki ASELSAN, demin HAVELSAN… Tam ülkemizin hangi seçme kurumu var? ROKETSAN’de mı çatlak? Muvaffakiyetli, kalifiye, kuvvetli mühendisleri işten atarak; kimleri, ne AKP yandaşlarını bu savunma uran şirketlerimize yerleştiriyorsunuz? Herhangi Bir alanda olduğu kadar asayiş ve defans endüstri alanında üstelik ülkemize çok zarar verdiniz. Alelhusus son yıllarda bütün kamu kurumlarının içini boşalttınız. Seçime doğru giderayak şimdi dahi defans endüstri şirketlerimizin içini mi beğenmek istiyorsunuz? Şimdilik istediğinizi yapıyor olabilirsiniz amma halkımız müsterih olsun; Genel Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu liderliğinde Millet Masası kendisine iktidara geldiğimizde bilcümle kamu kurumlarımızı kalburüstü, nitelikli personellerle dolduracağız” dedi.

“AKP ELİNİ SAVUNMA SANAYİSİNE DAHI ATTI”

Aşk Erdan Kılıç, şöyle devam etti:

” Türkiye’nin yer balaban teknoloji firmalarından Türk Silahlı Kuvvetlerini Ihya Vakfı’nın tıpkısı şirketi kendisine 40 yıldır ülkemize bakım fail HAVELSAN’üstelik nahak bire bir şekilde baskıyla işten çıkarmalar yaşanıyor. Bize ulaşan bilgiler; donanımlı, liyakatlı, tecrübeli 100’e mümasil mühendisin çabucak işten çıkarıldığı. Aynıyla daha geçmiş dile getirdiğim ASELSAN’de yaşananlar kadar. HAVELSAN’birlikte üstelik 10 sene ve gövde deneyimli uzmanlara ‘bizimle anlaşmazsan SSK siciline performans düşüklüğü şeklinde işlenecek’ diyerek tehdit ve ağırlık ile işten çıkarmalar yapılıyor. Personel ile anlaşılmış süsü veriliyor. Ancak hakeza benzeri ittifak yok. Ağırlık var, gözdağı var. Seçme ayrımsız gurur olan HAVELSAN’a yakışmayacak şekilde hâller yaşanıyor.

Fakat demincek soruyorum; ülkemizin defans sanayisinde neler oluyor? Ülkemizin düzenlilik ve savunmasını ait böylesine oylumlu tıpkı konuda illet ehlihibre mühendisler işten çıkarılıp tecrübesizler işe alınıyor? Şayet yazılımcı yedirmek isteniyorsa bunun ayrıksı yolları olduğunu birlikte düşünüyorum. Böylesine heybetli bire bir kurumun bire bir anlamda hafızası dahi uzmanlığı da hastalık bulunmayan ediliyor? Bu sorulara yanıt arıyoruz. Geçmiş ASELSAN, şimdi HAVELSAN… Sırada hangi gurur var. İktidarları süresince içini boşaltmadığı amme kurumu kalmayan AKP, elini defans sanayisine bile attı.”

Fon: ARŞİV

Share: