Amasya’da Konuşma Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu yıl 100 bini Görüşme Barajı’na girmek için 850 bin balık bala su, akmaz ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde cümbüş gösteren Yedikır Su Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen çocuk sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Musahabe Belediye Reisi Mehmet Kurnaz tarafından düzenlenen törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin birçok ilinde bulunan göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, ekincilik ve hayvancılığın tehlikeli adına yapıldığı aynı ilimiz. Sonuç 2 yılda buna tıpkısı da su ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Su ürünleri üretim istasyonumuz, güzeşte sene Mehabet Akarsu İşlerinden, Tarım İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda özellikle sazan ve Mersin Ağacı balığı yavrusu görünmek amacıyla mütenevvi enva yetiştirilmeye başlandı. Güzeşte sene 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu sene 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon çocuk balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Musahabe Barajı’na görünmek üzere 850 bin bala balığı sularımıza bıraktık.”

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon çocuk balığı akarsu ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya lideri olduğuna dikkati calip Yılmaz, “2021 yılında Türkiye’üstelik, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon bala balık bıraktık. 2022 yılında hele kendimize daha balaban bire bir erek koyduk. 84 milyon balık, mecmu esas ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı zımnında 100 milyon yavru balığı suyla buluşturmak. Tığ çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun birincisiyiz, alabalıkta ise dünya ikincisiyiz. Aşağı bu bölüm bizim üzere yıldızı ışıltılı ayrımsız göz.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Akarsu Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon bala balık, Ekincilik ve Orman Bakanlığının “Akarsu Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Kargaşa, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 akarsu kaynağına bırakıldı.

Share: