Almanya: Polonya’ya öneri edilen Patriotlar NATO çekicilik savunmasının parçasıdır

Almanya Defans Bakanı Chrstine Lambrecht, Polonya’nın çekicilik savunması amacıyla öneri ettikleri Patriot füze savunma sistemlerinin NATO bölgesinin gelgel savunmasının ayrımsız parçası olduğunu söyledi.

Lambrecht, Estonyalı mevkidaşı Hanno Pevkur ile Berlin’de yaptığı görüşmenin arkası sıra yaptığı açıklamada, Polonya’nın gelgel savunmasını yedirmek üzere Almanya’nın bu ülkeye alaşağı etmek istediği Patriotların Ukrayna’da konuşlandırılmasına ait Polonya hükümetin önerisine mesafeli yaklaştı.

Söz konusu Patriot füze savunma sistemlerinin NATO’nun çekicilik savunmasının bire bir parçası olduğuna ve NATO bölgeleri üzere öngörüldüğüne meni eden Lambrecht, “Eğer NATO bölgesi dışında konuşlandırılırsa bu önceden NATO ve müttefikler ile müracaat edilmelidir.” dedi.

Polonya’nın Ukrayna sınırında mevcut Przewodow köyüne 15 Kasım’da füze düştüğünü hatırlatan Lambrecht, Almanya’nın bu hususi durumda bu desteği Polonya’ya vermeyi teklif ettiğini kaydetti.

Polonya Defans Bakanı Mariusz Blaszczak, Twitter’dan Rusya’nın akıbet yaptığı saldırıların peşi sıra, Almanya’ya teklif ettiği Patriotların Ukrayna’ya nakledilmesini ve mağrip sınırına konuşlandırılmasını istediğini belirterek, “Bu sayede Ukrayna eskimemiş kayıplardan ve hayatiyet kesintilerinden korunacak ve kuma sınırın güvenliği güçlendirilecektir.” ifadesini kullanmıştı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki da Blaszczak’a bindi vererek, bunun Ukrayna-Polonya sınırının iki tarafını tıpkı anda destek olmak için gür bire bir teklif olduğunu belirtmişti.

Polonya’nın Ukrayna sınırında kâin Przewodow köyüne 15 Kasım’da füze düşmesinin ardından Almanya, Polonya’ya albeni sahasının garanti altına alınması üzere Eurofighter kavga uçakları ve Patriot füze savunma sistemiyle bindi vermeyi teklif etmişti.

Lambrecht, 21 Kasım’da Blaszczak ile yaptığı görüşmesinin ardından “Polonyalı meslektaşım Mariusz Blaszczak ile Polonya’ya Patriot füze defans sistemlerinin gönderilmesi ve Polonya hava sahasının korunmasının Eurofighterler ile desteklenmesi konusunda anlaştık.” ifadesini kullandı.???????

Share: