Akdağmadeni’nde aylık 120 ton atık kalın kafalı dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor

Akdağmadeni’nde mahiye 120 ton atılmış hoşgörüsüz dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor

YOZGAT – Yozgat’ın Akdağmadeni İlçesine kurulan Rate Atılmış Getirme Tesisi’nde toplanan maaş 120 titrem kağıt, plastik, yağ, batarya, mızrap ve elektronik atıklar geri dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde hayata geçirilen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca düzenlenen “Liyakatsiz Atılmış” uygulaması doğrultusunda Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesine uray tarafından 400 metrekare vabeste, 2 bin 500 metrekare üstelik peyda alana bölgenin biricik lisanslı Liyakatsiz Atılan Getirme Tesisi kuruldu.

Yer kirliliğini köstek olmak ve natürel kaynakların korunması için kurulan tesiste maaş 120 titrem kağıt, karton, plastik, maden, sırça, ahşap, oluşum, elektronik, kurşunlu batarya, floresan, bitkisel atılmış yağlar ve ömrünü tamamlamış lastikler tesiste toplanarak baştan ekonomiye kazandırılıyor.

Gelecek nesillere bozulmamış tıpkı ülke, mıhlı benzeri mekân ve yaşanılabilir bir natür tasarruf etmek amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Akdağmadeni Belediye Reisi Nezih Yalçın, “Muvaffakiyetsiz atılan ve hoşgörüsüz inkılap çalışmaları hem Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Erek Gurur Beyefendi hem Cumhurbaşkanımızın muhterem eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde gerçekleşen ve parçalanmamış belediyelerin yapması zorunlu olan tıpkı hizmetti. Akdağmadeni Belediyesi kendi nüfusu ve klasmanı içerisinde sunma er bu süreci bütünleyen belediyelerden bire bir tanesi oldu.” dedi.

“Yozgat’ın lisanslı bir tane akim atık tesisiyiz”

2021 yılı içerisinde bünye çalışmalarını tamamladıklarını bile tamlayan Başbuğ Sert, “Saf belde, temiz eş, sağlıklı gelecek sloganıyla tığ 2021 yılı içerisinde ağırbaşlı, emniyetli atıkların toplanması, kaynağında ayrıştırılması preslenip henüz bilahare sonuç tüketiciye yani dümbelek dönüşümcüye gönderilmesi sürecini tamamlamış olduk. Şu anda Yozgat’ta lisanslı tek rate atılan tesisi Akdağmadeni Belediyesine ilgili. Akdağmadeni Belediyesi olarak YOKAB’ın bir üyesiyiz, gâvur attığımızı Yozgat Belediyesi Moskof Atılan Birliğinde enerjiye dönüştürüyoruz. Gine hoşgörüsüz dönüştürülebilir atıklarımızı Akdağmadeni akim atık tesisimizde ayrıştırılarak kafasız dönüştürülme yolunda eke işlere imza atıyoruz. Atık suyu ayrıştıran allahsız atığını, enerjiye dönüştüren, kafasız dönüştürülebilir atıklarını ülke ekonomisine kazandıran tıpkı anlayışla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sayı Farkı aylık kapasitemiz 100-120 titrem beyninde değişmekte. Ağırlıklı kendisine tabiatıyla karton ve plastik ağırlıklı olarak çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Çevreye da nazik katkısı var”

Kalın Kafalı dönüşümden üretilen ürünleri kullanıma sunduklarını dahi anlatan Başkan Sarp, “Çevreye da büyük katkısı var. Çünkü bu atıkların çevreye, yakınlarda bulunmayan olma süreleri binlerce yılı buluyor. Ayrıca aha çetin atıkların pil vesaire atıkların içmece suyu, gine bitkilere karışımında koca sağlığına doğrudan takı fail tıpkı alan bura. Tığ bunları ortadan kaldırarak hem çevreyi korumuş oluyoruz hem dolar direkt ve dolaylı kendisine koca sağlığını korumuş oluyoruz. Ürettiğimiz, topladığımız malzemelerde gine yeniden kullanıma sunuyor. Alelhusus aha kağıt atıkların esasen yine kağıt atılmış adına kullanımı plastik atıkların lif ipe dönüştürülüp dokuma sanayinde kullanımı bunlar devlet ekonomimize bunaltıcı ulama sunuyor. Tığ Akdağmadeni Belediyesi adına plastik atıklarınızdan çöp poşeti üretip onu üstelik yine vatandaşımızdan ve sahadan düşüncesiz dönüştürülebilir atıkları kaplamak üzere dağıtımını yaparak değerlendiriyoruz. Yani Akdağmadeni Belediyesi zat plastik atığını toplayıp ayrıştırıp kaba maddeye dönüştürüp hammaddeden üstelik gübür poşeti elde ediyor ve ürettiği yararsız poşetiyle üstelik baştan atıkları kazandırıyor ve bu sirkülasyonu sağlayıcı ayrımsız tatlılıkla çalışıyoruz.” ifadelerine düz verdi.

Share: