“Ağızsız Direnişin Sembolü: Diyarbakır Anneleri” Sempozyumu

Siyasa, Iktisat ve Sosyete Araştırmaları Vakfı (SETA) Umumi Koordinatörü Burhanettin Duran, “Terörle mücadelede ailelerin evlatlarına ehil çıkması, devletin uyguladığı terörle mücadele politikaları büyüklüğünde önemlidir.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve SETA aracılığıyla Başkanlığın konuşma salonunda “Ağızsız Direnişin Sembolü: Diyarbakır Anneleri” Sempozyumu düzenlendi.

Burhanettin Duran, sempozyumun açılışında, Türkiye’nin ulusal ve uluslararası bir nice meselesiyle ilgilenen bire bir us kuruluşu adına, Diyarbakır Annelerinin feryadını, ağızsız çığlığını görmemenin olmayacağını söyledi.

Duran, “Ara Sıra medyalar, kâh faaliyet kuruluşları bu konuya içeride ve dışarda sessiz kalırlar ancak apayrı çokça henüz ilim meselelerde seslerini yükseltirler. Halbuki Diyarbakır Annelerinin ortaya koyduğu bu özgün uğraş, birçok çalışmanın yapılmasını mucip önem ve hassasiyettedir.” diyerek konuştu.

Terörle mücadelenin dünyada birçok yönteminin bulunduğunu dile getiren Duran, Türkiye’nin dahi bu alanda haddinden fazla mefret mesafeler katettiğini belirtti.

Türkiye’nin DEAŞ ve FETÖ ile mücadelesinin dahi halen devam ettiğini aktaran Duran, “Türkiye’de PKK sırf mücadelenin haddinden fazla henüz uzun bir tarihi var ve bunun çokça boyutlu ele alındığını ve gereğinin yapıldığını biliyoruz. Bu anca tıpkı madde ki Türkiye’nin birliği, selameti açısından önemlidir. Buna katkı isnat etmek amacıyla üstelik akademik çalışmaların tam olmadığı, henüz fazla yapılması gerektiği kanaatindeyiz.” ifadesini kullandı.

Duran, terörle mücadelede sivil toplumun katılımın önemine meni ederek, “Diyarbakır Annelerinin mücadelesi, terörle mücadelenin genişlik vurucu olanlarındadır. Zira annelerin feryadından yola kazanç.” diye konuştu.

Terör örgütlerinin, devşirdikleri militanları aileleri maksat alarak, ailelerden evlatlarını kopararak yaptıklarının cümle vasıtasıyla bilindiğini vurgulayan Duran, şöyle bitmeme etti:

“Terörle mücadelede ailelerin evlatlarına cemaat çıkması, devletin uyguladığı terörle mücadele politikaları büyüklüğünde önemlidir. Bu itibarla gençleri kültürlerinden, kimliklerinden koparmaya karşı yer heybetli sığınak, sunu mehabetli savaşım alanı esasta ailedir. Hacire annenin başlattığı, meşalesini yaktığı savaş, hakeza tıpkısı mücadeledir. Şükürler olsun kim tığ bu mücadelede çokça majör benzeri yere geldik. Diyarbakır Anneleri Van, Muş, Şırnak, Hakkari ve İzmir kabil illere yayılarak çokça büyük benzeri içtimai istinat örneği olmuştur. Diyarbakır Annelerinin bıçkın eylemleri PKK ve HDP üzerinde aritmetik edilenin üstünde bire bir bastırık oluşturmuştur.”

Sempozyum, açım konuşmalarının arkası sıra oturumlarla devam etti.

Bu kapsamda, “Teröre Karşı Toplumsal Hareket: Diyarbakır Anneleri”, “Diyarbakır Annelerinin Dünyaya Verdiği Tasavvur” ve “Diyarbakır Annelerine Sivil Topluluk ve Medyanın İlgisi” başlıklarında düzenlenen oturumlarda değerlendirmeler yapıldı.

Programda, akademisyenlerin beraberinde sivil cemiyet ve iletişim araçları temsilcileri bile kayran aldı.Share: