Afyonkarahisar’ın ‘Karamık Gölü’ hayranlık uyandırıyor

Afyonkarahisar’ın ‘Karamık Gölü’ hayranlık uyandırıyor

Avcılık ile ismini duyuran Karamık Gölü şimdilerde huy ve foto tutkunlarının dikkatini çekmeye başladı

Karamık gölü ayrımsız çokça kuş ve balık türüne dahi familya sahipliği yapıyor.

AFYONKARAHİSAR Afyonkarahisar’ın Öz ilçesindeki Karamık Gölü herhangi bir ne kadar av tutkunlarının yol uğrağı noktası olsa bile son yıllarda ışık ve huy tutkunlarının de dikkatini çekmeyi başardı. Eşsiz manzarası ile adeta ‘cennet ayrımsız köşeyi’ anımsatan göl tıpkısı zamanda tıpkısı çokça kuş ve balık türüne birlikte familya sahipliği yapıyor.

Karamık Gölü akıbet yıllarda adını elden av ile değil manzarası ile üstelik duyurmaya başladı. Kentin şanlı göllerinden birisi olan Karamık Gölü tıpkı zamanda kamışları ile üstelik benzeri çok kişiye atlatmak kapısı reşit durumda. Çay İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Berati Bozulmamış, Karamık Gölü’nün bölgenin yer fena hâlde göllerinden birisi olduğunu ve kirliliğinde bildirme birkaç olan göllerden birisi olduğuna dikkat çekti. Saf, “Burada sazan ve turna balıkları var, kısmen da velur balığı var. Buraya Türkiye’nin rastgele vasıtasıyla avcılar geliyor. Harmoni balıkçılığı içre evire çevire tıpkısı göl. Ama suyun azalması buradaki balık türlerini bile etkileşmiş durumda. Natür severler süresince ayrıca gezilip, görülebilecek tıpkı kayran” dedi.

“Afyonkarahisar merkezden gelenler göl konseptini kullanıyorlar”

Gölün tutkun tıpkısı nahiye olduğunu, Karakuş ve Sultandağları’ndan mevrut sularla beslendiğini ifade fail Temiz açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Gölün zat su kaynağı de var. Fakat sonuç yıllardaki kuraklıktan kontekst gölümüz biraz etkilendi. Şuan su düzeyi olması gerekenden 1-1,5 metre aşağıda. Toptan ısınmanın mutlaka etkileri var, amma göllerde bir döngü var. 20-30 yılda bir kurak periyod oluyor daha sonradan 20-30 yıllık tıpkı kısımda ise yağışlı periyod oluyor. Tığ bu gölden kıran Çay-Dinar karayolunun, asfaltının su altında bıraktığı günleri da biliyoruz. Dolayısı ile bu bire bir kısır döngü. Yani gerçeklenmiş kuraklığın etkisi var ama kısır döngü kişi içerisinde devam ediyor.

Gölümüz tabiat ve ışık tutkunları üzere iyice benzeri kayran. Alelhusus Afyonkarahisar merkezden gelenler göl konseptini kullanıyorlar. Herkesi buraya, gölü gezip görmeye nida ediyoruz.”

Share: