Afyonkarahisar’da 5 öğrencinin yaşamını yitirdiği kazaya ilgili davaya bitmeme edildi

Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesinde 5 öğrencinin hayatını kaybettiği gidiş geliş kazasına ilişkin 6 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Afyonkarahisar 1. Okkalı Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık servis sürücüsü Adalettin Ş, tutuksuz sanıklardan dönemin İscehisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Turgut K, Bindi Hizmetleri Büro Müdürü Mehmet Ş, tıpkı birimde vazifeli görevli Ateşli Ö, o bölüm çocukların eğitim gördüğü okulun müdürü Gülşen Ö. ile firma sahibi İsmail D’nin avukatı katıldı.

Sanıklarından Turgut K, ihaleyi alan firma sahibi ve servisi özne şoförleri tanımadığını iddia etti.

İhale işini Bindi Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Ş. ile Ateşin Ö’nün yaptığını ati süren Turgut K, “Onlar bizim birlikte çocuklarımızdı. Kaymakamlık öncesi bölgedeki meslek kapandığından kontekst ego velilere çocukların Bayat ilçesindeki Bayat Leyli Havza Ortaokuluna yerleştirilmesi önerisinde bulundum ancak onlar reddetti. Bu yüzden bölgede taşımalı terbiye yapıldı. Kazada ihmalim ve kusurum yoktur.” diyerek konuştu.

Sanıklardan Mehmet Ş. ise İscehisar Milli Yetişek Müdürlüğü namına 11 meslek ve 58 tarz amacıyla nakil ihalesi yaptıklarını fakat kazanın meydana geldiği Çatağıl bölgesinin ihalesine kimsenin girmediğini savundu.

Bunun üzerine İsmail D. ile görüştüklerini ve doğrudan temin tarafından namına ihaleyi verdiklerini anımsatan Mehmet Ş, “Aracın tam olup olmadığı konusunda ihale sonrası denetim yapıldı. Fakat ihale sunulan araç dışında bambaşka tıpkısı aracın kullanıldığı yönünde bize okuldan değme bilgelik verilmedi. Yani apayrı tıpkısı aracın kullandığı yönünde rastgele iş uygulanmadı. Ilçe işleyen aracın bizde onayı yoktur. Bizim sistemimizde servis onayı almamıştır.” şeklinde defans yaptı.

Sanıklardan Gülşen Ö. da kendisine tenkis sonrası vesile plakası ve şoförü ile ait elektronik ve fiziki ortamda vukuf gelmediğini öne sürdü.

Okula 3 aracın servis yaptığını anlatan Gülşen Ö, “Kazanın arkası sıra morgdan çıktıktan bilahare Ateşli Ö, beni telefonla aradı ve ‘bizdeki evrakları imha ettim, sen üstelik imha vücut’ dedi. Ben bile ‘tamam’ dedim. Fakat sonrasında jandarmaya bendeki, yani kaza yapan servis aracının puantajını tuttuğum belgeleri teyit ettim. Evrakları inkâr yoluna gitmedim. Servis aracında güven kemeri olup olmadığına dikkat etmedim. Kazaya müdahil vasıta plakası ihalede saha almamasına rağmen benim tarafımdan doldurulan puantajlarda vardı.” ifadesini kullandı.

Söz düz Coşkun Ö, “Evrakları yok ten” dediği iddiasını reddetti.

Kendisinin Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünde memur olduğunu, ne görev verilirse onu yaptığını belirten Ateşli Ö, “Ego ‘evraklar hatalıysa düzeltin’ dedim, ‘imha edin’ demedim. Ben değişmeyen merci değilim. Bana gelen şifahen şikayetleri de üstlerime ilettim.” dedi.

Duruşma, 30 Familya 2023 tarihine ertelendi.

Olay

Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesi Çatağıl köyü muhik beş öğrencilerini taşıyan Adalettin Ş. (53) idaresindeki 03 UU 567 plakalı minibüs, 11 Ekim’dahi sabah saatlerinde devrilmişti. Kazada öğrencilerden İsmail (11), Cinsilatif (14) ve Teslime Yapıt (13), Melisa Ziyalı Demirel (14) ile Felç Duran (11) hayatını kaybetmiş, yaralanan 5 öğrenci hastanelere kaldırılmıştı.

Kazadan keder almadan kurtulan sürücü Adalettin Ş. ile açkı sahibi İsmail D. tutuklanmıştı.

Önceki duruşmalarda mahkeme heyeti, vakfedilmiş sanıklardan firma sahibi İsmail D’nin tahliyesine, sürücü Adalettin Ş’nin ise alıkonulma halinin devamına değişmeyen vermişti.

Share: