AFYONKARAHİSAR – “TÜRSAB Gastronomi Treni” önceki seferini tamamladı

Türkiye Gezi Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) turizme eskimemiş bire bir ivme vermek üzere hayata geçirdiği Gastronomi Treni, “4. Uluslararası GastroAfyon Turizm ve Lezzet Festivali” kapsamında Afyonkarahisar’daki önceki seferini tamamlandı.

Mehabetli Çetinkaya Katar Garı’ndan yola çıkan TÜRSAB Gastronomi Treni’nde misafirlere, kentin yöresel lezzetleri ilibada sarması, kaşarlı pastırma, haşhaşlı ballı kaymaklı takti, camız yoğurtlu sıska biber, çullama köfte, bükme, sucuk ızgara, haşhaş dolması, paçik, paketlemek kadayıfı, tahinli yavan ve furma baklavası izzetüikram edildi ve güzergah tanıtıldı.

Gastronomi treninin önceki seferi Tınaztepe, Sandıklı, Dinar güzergahında gerçekleştirildi.

Yolculuğa katılan misafirler, elan sonraları kişmiri tarafından Sandıklı ilçesine geçerek, jeotermal domates ile çiçek seralarını dahi inceledi.

Sandıklı Belediyesi ise Hüdai Kaplıcaları’ndaki toplumsal tesislerde misafirlere yerel sac eti ve haşhaş helvası ikramında bulundu.

-“Yöresel 8 ürünümüz coğrafi tescil belgesi aldı”

Belediye Başkanı Mustafa Badiye, TÜRSAB Gastronomi Treni’yle yola çıkan misafirleri ilçelerinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sandıklı’nın Afyonkarahisar’ın en nazik ilçesi olduğunu belirten Çöl, “İlçemiz turizmi, kültürü, doğası ve gastronomisiyle öne çıkmaktadır. Dernekevi 8 ürünümüz coğrafi tescil belgesi aldı. Bu konuda devam eden çalışmalarımız birlikte vardır. Gastronomi alanında Afyonkarahisar’a damgamızı vuruyoruz. İnşallah defa güzergahımızda açmayı planladığımız tesisimizde da gastronomimizi ülkemize ve dünyanın her yerinden gelen misafirlere sunmanın mutluluğunu yaşayacağız.” ifadelerini kullandı.

TÜRSAB Dumlupınar Lehçe Külah Oturmuş Başkanı Bilal Şenel de gastro turizmin kullanılmamış ürünü olan TÜRSAB Gastronomi Treni’nin önce seferini tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek, yarın üstelik Afyonkarahisar’üstelik festivalin açılışını yapacaklarını kaydetti.

Share: