AFYONKARAHİSAR – Mütekait makinist, hurdalardan dönüştürdüğü eserleri kiraladığı konakta sergiliyor

Afyonkarahisar’üstelik oturan 65 yaşındaki zor makinist Şakir Kusursuz, 25 sene süresince hurdacılardan topladığı sakat eşyalardan zat tarzına göre dönüştürdüğü yüzlerce objeyi kiraladığı konakta sergiliyor.

Ilahî, TCDD’birlikte 26 sene makinistlik ve vagon bakımı işinde çalıştıktan sonraları 18 yıl geçmiş mütekait oldu.

Çalıştığı yıllarda çarkıt yük ve tuhaf merakı başlayan Komple, Afyonkarahisar, İzmir ve çevre illerdeki hurdacılardan çarkıt eşyalar satın aldı. 25 sene boyunca Ataköy Mahallesi’ndeki evinin bodrumunda bunları bezgi eşyası ve mütenevvi objelere muhavvil Oflaz, yaptığı işi “kavrayışsız tahvil sanatı” adına tanımlıyor.

Kent merkezinde “Inkılap Konak” ismini verdiği aynı konak kiralayan Harika, burada yılların birikimi olan eserlerini sergiliyor.

“Buraya ‘Binbir Akşam Masalı Müzesi’ de diyebilirsiniz”

Kusursuz, AA muhabirine, özellikle hurda eşyaları kullanılmamış birer şey haline getirmekten hoşlandığını söyledi.

Müze olarak gördüğü konaktaki bilcümle objeleri gabi dönüşümle yaparak çevreci benzeri bilinçle debi ettiğini tamlayan Tam, şöyle konuştu:

“Hurdacılardan satın aldığım eski eş ve mutfak eşyalarını süssüz dokunuşlarla nostaljik şamdanlara ve farklı objelere dönüştürdüm. Müzemdeki eserlerin hepsi elimden geçti ve hepsinin aynı hikayesi var. Çevreci biriyim. Amacım de israfı engelletmek ve tasarruf. Buraya ‘Binbir Akşam Masalı Müzesi’ da diyebilirsiniz.”

Oflaz, konağında geri dönüşümle yaptığı objelerin yanında eski kitaplar, elbiseler ve hediyelik eşyaları sergilediğini dile getirdi.

Küçük yaştan beri ayrımlı ürünlerin koleksiyonlarını oluşturmayı çok sevdiğini anlatan Tam, hurdadan dönüştürdüğü eserlerin dahi yüzlerce objeden oluşan şahsi tıpkısı derlem olduğunu söyledi. Oflaz, “Buradaki objelerin tek yerde eşi bire bir bulunmayan. Burada inovasyon ve tasarım var. Benim gözümde buradaki eşyaların değeri 1 milyon teklik ama bu paraya ihtiyacım bulunmayan. Zira kalbim onlarla zengin. Onlarla müzede anımı yaşamaktan mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar’ı dünyaya tanıtmak üzere farklı sergiler hazırlamayı hedeflediğini tamlayan Mükemmel, meraklılarını “Inkılap Konak”ı gezmeye, görmeye ve deneyimlemeye nida etti.

Share: