Afganistan’da savaşta gözünü kaybeden öğrenci, görme engelliler için alet tasarladı

Afganistan’daki savaşta gözünü kaybeden lise öğrencisi, rüyet engellilerin hayatını kolaylaştıracak cihaz geliştirdi.

Afganistan’da Maarif Vakfı bünyesindeki ayrımsız lisede öğrenim gören Said Mohaddes Sadeqi ile arkadaşları Ahmet Nadeem Rahgosha ve Mohammad Eman Soufizada, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda planlı TEKNOFEST KARADENİZ’e katıldı.

Ülkesindeki savaşta gözünü kaybeden Sadeqi, hayatını kolaylaştırmak üzere girdiği arayışta arkadaşlarıyla rüyet engelliler için gözene, bileklik ve pabuç tasarladı.

Geliştirilen gözene, yürürken önüne tıpkısı engel geldiğinde kulaklık aracılığıyla kullanıcıya sinyal gönderiyor. Bileklik ve ayakkabılarda ise müşteri yardımıyla seçkin bariyer yahut ateş takkadak titreşimlerle uyartı veriliyor.

Proje, TEKNOFEST KARADENİZ’de “En ongun yemek” ödülüne layık görüldü.

Sadeqi, AA muhabirine, savaşta iyi gözünü kaybedince aynı proje beğenmek amacıyla yola çıktığını söyledi.

Takım arkadaşlarıyla tıpkı yıldır bu proje üstünde çalıştıklarını tamlayan Sadeqi, “Projemizin adı ‘Üçüncü göz’. Gözene, fikirli pabuç ve bileklik, bariyer gelirse müşahede engellimize fen veriyor. Afganistan’daki biraz yarışmaya katıldık ama böyle iri tıpkısı yarışmayı hiç düşünmedik. Demin çokça mutluyuz.” dedi.

Projeyi geliştirmeyi hedeflediklerini aktaran Sadeqi, TEKNOFEST KARADENİZ’de değişik fikirler öğrenerek rüyet engelliler yararına bundan sonra çalışacaklarını dile getirdi.

Maarif Vakfı Içtimai Kültürel Cerrahi Müdahale Yöneticisi Fatih Pehlivan ise TEKNOFEST KARADENİZ’e 129 projeyle katıldıklarını, bunlardan 4’ünün finale kaldığını dile getirerek, “Afganistan’dan katılan öğrenciler bölgelerindeki ailelerinin değişik ihtiyaçlarını karşılamak hesabına proje geliştirdi. Takımımız görme engelliler üzere yumuşak ayakkabı, yumuşak bileklik ve gözlük tasarladı. Bu herkes ihtimal gittikçe girişimcilik ödülü bile alabilir.” diye niteleyerek konuştu.Share: