Adıyaman haberleri | Adıyaman’dan 8 ülkeye 10 bin ton sertifikalı zürriyet ihraç edildi

Adıyaman’dan 8 ülkeye 10 bin ton sertifikalı zürriyet satıldı.

Eskihüsnümansur köyü araştırma ve ihya sahasındaki 15 hektarlık alanda 1150 kabil rüşvet, ekmeklik ve makarnalık buğday, tritikale, mercimek, nohut üzere baklagil ürününün tohumları geliştiriliyor.

Geliştirilen bu tohumlar, iç pazarın yanında İtalya, Ukrayna ve İran’ın dahi aralarında bulunduğu 8 ülkeye gönderiliyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Mukayese, AA muhabirine, kentte 7 firmanın sertifikalı döl üretimi yaptığını söyledi.

Firmaların bu yıl toplam 65 bin ton sulp üretimi yaptığını ve bunun 10 bin tonunun ihraç edildiğini dile getiren Mukayese, şöyle konuştu:

“Adıyaman olarak Türkiye’de buğday, rüşvet, yasmık, iğ ve tritikale tohumunun yüzde 8’ini karşılamaktayız. Bire Bir firma eliyle üretilen kuraklığa karşı buğday ve rüşvet tohumu pahal demet gördü. Bu tohumlar sonuç 3 yıldır Türkiye’deki iklim değişikliğine sınırlı yerine çok evire çevire mahsul verdi. Bu enva ülkemizin dışında 8 ülkeye gönderiliyor. Sertifikalı tohumların üretimi, diyar müdürlüğümüzün kontrolünde çetin aynı şekilde devam etmektedir.”

Kentte sertifikalı soy sop üreten firmalardan birinin yetkilisi olan Mehmet Akif Bilgi de ağababa mesleği olan tohumculuğu sürdürdüklerini belirtti.

Bu yıl 35 bin titrem döl ürettiklerini belirten Fen, “Kusurlu asırdır zürriyet üretimi yapmaktayız. Tohumlarımız ensiz içi ve dışında alıcı bulmakta. Amacımız evcil ve milli soy sop üreterek ülke ekonomisine yardım sunmak. Firmamız her sabık zaman her an üretimini artırmaktadır. Sabık yıl 25 bin titrem civarında istihsal yaparken bu sene 35 bin ton çocuk üretimi yaptık.” dedi.

Tohumların ecnebi ülkelerden temenni edildiğini yineleyen Marifet, “Tohumlarımızı duyan ülkeler bizimle irtibata salmak istiyor. Zaman 8 ülkeye tırlar dolusu çocuk yolluyoruz ve havadan hazırda görüştüğümüz Libya, Tunus üzere ülkeler var. Onlarla antant sağlandığında sevkiyat yapacağız.” diye konuştu.

Share: