Adana için bağlanak mesajı

Adana Tecim Odası’nda 12. Grup (Kimyasal Konu-Plastik), 16. Grup (Yapı İnşaat Müteahhitleri), 17. Takım (Yapı Kooperatifleri ve İnşaatları Tamamlayıcı İşler), 18. Grup (Enfrastrüktür Müteahhitleri), 22. Kadro (İnşaat Malzemesi Tacirleri), 42. Takım (Mimarlık, Mühendislik, Yapı Denetim ve Danışmanlık Faaliyetleri) patika grupları üyeleri benzeri araya gelerek sektörleri karşı değerlendirmelerde bulundular.

ATO Meclis Salonu’nda Başbuğ Yücel Meze’ın Başkanlığında, 12. Takım Iz Komitesi Başkanı Hamit Koray Atalay, 16. Kol Iz Komitesi Başkanı Suzan Aydemir, 17. Takım Meslek Komitesi Başkanı Küçümseme Bolat, 18. Takım Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Bronz, 22. Kadro Meslek Komitesi Başkanı Ahmet Tekcan ve 42. Kadro Meslek Komitesi Komutan Yardımcısı İrem Bozdoğan’ın oluşturduğu divanla gerçekleştirilen toplantıya DAİMFED Genel Başkanı ve Adana Kamu Müteahhitleri (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, Adana Çatı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) Başkanı Kıymetli Vurankaya, Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Haydar Çakıroğlu ve İnşaat Müteahhitleri Odası Adana Şubesi Başkanı Hasan Sungur ve Bölüm üyeleri katıldı.

“Adana’yı dip liglere taşımalıyız”

Gaziantep, Konya ve Kayseri örneklerini vererek konuşmasına başlayan ATO Başkanı Yücel Meze ise Adana üzere angajman ve kardeşlik çağrısında bulundu. Yegâne başına hiçbir derneğin veya Odanın yeterince etkili olamayacağı vurgusu fail Başbuğ Meze, “Adana’da çok kızıl derneklerimiz var. Ama hep birlikte olamazsak Adana üzere daha çok üzülürüz. Ego cemi devir temsilcilerinin, derneklerin, belediyelerin, milletvekillerinin, odaların, sivil cemiyet kuruluşlarının desteğini ve Adana için gelişigüzel debi etmesini bekliyorum. Hedefimiz Adana’yı peş liglere yollamak olmalı. ATO Yönetimi ve Meclisi olarak amacımız bu birlikteliği bulmak olacak. Eğer bunu sağlayamazsak, derdimizi nereye ulaştırırsak ulaştıralım verimlilik kaydedemeyiz. Adana’ya derece katacak yeryüzü az 5-6 proje hazırlayıp, bunları hayata etmek üzere bütün birlikte himmet göstermeliyiz. Sebep Tepebağ mahallemiz aynı Kastamonu örneği kabilinden olmasın, Seyhan Baraj gölünde sebep marinamız olmasın? Eğer ayrı ayrı uğraşırsak aynı verimlilik kaydedemeyiz. Mottomuz gelişigüzel ırgamak olmalı” dedi.

“Kat kabul etmek hayal oldu”

Toplantıda saraka düz ATO Başbuğ Yardımcısı Eren Kaya ise sektörün yaşadığı problemlere değindi. Aziz Kayaç, akıbet 1 yılda yüzdelik 200-500 ortada yükselen yapım maliyetlerinin daire fiyatlarına yansıdığını bu durumun gayrimenkul fiyatlarında çabuk benzeri yükselişe bozukluk olduğunu kaydetti. Kayaç, “Yurt yatırımı fora etmek şöyle dursun, gerekseme halinde birlikte kat almak görüntü oldu. Sektörün her damarından dem akıyor. Çabucak yap-sat firmaları değil amme müteahhitleri de karşılık farkından âlem kıygınlık yaşıyor. Proje, imar, altyapı sıkıntıları yaşanıyor. Bu sorunlara ivedilikle çözüm bulunmalı” diye niteleyerek konuştu.

“İnşaat sektörü yumruk günler yaşıyor”

16. Grup Çığır Komitesi Başkanı Suzan Aydemir yaptığı konuşmada, inşaat sektörünün; pandemiyle beraber başlayan kapanma süreci ve peşi sıra mevrut efdal enflasyonun gurur gücünü düşürmesiyle zor günler yaşadığını kaydetti. Sektörün birçok problemi olduğunun altını çizen Aydemir, ATO’da ilk defa gerçekleştirilen bu enformasyon toplantısının haddinden fazla zer olduğunu belirtti. Aydemir, toplantı böylelikle oluşacak sevgili ve beklentiler raporunu, ATO’nun gücü eşliğine lazım TOBB gözetiminde gerek Bakanlıklar ve Belediyeler nezdinde çözüme kavuşturmak amacıyla çalışacaklarını kaydetti.

Toplantıda sırasıyla bayram kayran DAİMFED Genel Başkanı ve Adana Amme Müteahhitleri (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, Adana Çatı Müteahhitleri Derneği Başkanı (AYAMDER) Nadir Vurankaya, Adana Müteahhitler Birliği Başkanı Haydar Çakıroğlu ve İnşaat Müteahhitleri Odası Adana Şubesi Başkanı Hasan Sungur yapım sektörünün yerelde ve ulusaldaki temel sorunlarını dile getirerek hal için beklentilerini aktardılar.

Toplantının kapanışında mütekellim ATO Başkanı Yücel Alay, yapım sektörünün yaşadığı sorunları yakından bildiğini ve izleme ettiğini belirterek “Üstünde mutabık kalınan konularda, kolektif hazırlanacak ve dürüst talepleri içeren sağlam aynı dosya ile ne Bakanlıkla ahbaplık etmek gerekiyorsa termin alıp, sektörle alay malay Ankara’ya gitmeye ve konuların takipçisi olmaya gelişigüzel ant hazırım. Yeter ki mesail ve çözüm önerileri noktasında biricik patırtılı olmayı sürdürelim” şeklinde konuştu. – ADANA

Share: