ADALET-İŞ Genel Başkanı Aslan, Kastamonu’da konuştu Açıklaması

DOĞRULUK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Aslan, “ADALET-İŞ denilince akla barış, muadele, geçim, birlikte çalışmak ve birlikte muvaffak olmak anlayışı geliyor.” dedi.

Arslan, Kastamonu Şehit Şerife Abla Öğretmenevi’nde düzenlenen Bakım-İş Sendikası Batı Karadeniz Bölüm Başkanlığı 1. Kolay Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Zonguldak, Karabük, Bartın ve Kastamonu’bile çalışanların Garp Karadeniz şubelerinde sahne edildiğini söyledi.

Taşeron sistemiyle ilişkin yapılanların şişman başarı olduğunu anlatan Arslan, şöyle konuştu:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde içtimai mesai hayatı ve toplumsal analog namına sunu şişman reform, bu ekip ahiz reformudur. Zaman burada bu kongreyi yapabiliyorsak, taşeron sistemini ortadan kaldırdığımız üzere. Zira işçiler sendikaya unsur olamıyorlardı, dolgun sözleşmeleri yoktu. Bugün kamudaki arkadaşlarımızla nazik muvaffakiyet öyküsünü gerçekleştiriyoruz. Havalimanlarından İller Bankasına, özge KİT’lerdeki 70-80 bin arkadaşımızın da kadrolarının verilmesi üstüne iri mücadele yapıyoruz. Benzeri yasa gerçekleştirdik ama kanundaki düzenlemelerin eksikliklerinden belde tek KİT yöneticisi, taşeron işçilere kadro vermeye yanaşmıyor. Eskimemiş bire bir kanuna ihtiyacımız var.”

TÜRE-İŞ’in gücünün Türkiye’nin gücü olduğunu dile getiren Arslan, “Bu şehrin tarihi, kültürü, değerleri, mücadelesi, inançları ADALET-İŞ ve Bakım-İş Sendikasının burada olmasını gerektiriyor ve bunu inşallah başaracağız. Zorluklarımız tabii var. Elbette ki Kastamonu, kent merkezinden ibaret değil, ilçelerimizde, pek çokça beldemizde sendikamız varlığını sürdürüyor.” dedi.

Aslan, hazar süresince birlikte aylamak istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Masayı devirmek, cenk derk etmek yeryüzü kolayı. Bu, bilgisine birikimine güvenmeyenler, hemen sorunu ideolojik türkü söyleyerek çözmek isteyenlerin start edeceği aynı yoldur. İşçi kaybediyor. Tığ işçilerin ve işverenlerin kazanması üzere eksantrik ayrımsız öğün yeğleme ediyoruz. Diyoruz kim ‘Masada kalalım, müzakere edelim, kandırma edelim, cenk etmeden uzlaşalım.’ Hazar çarpık çurpuk kurulmuyor, kavga etmek çokça süssüz oluyor. Bunun için kendimizi geliştiriyoruz. Bilgimizi, tecrübemizi, insanlarla ilişkimizi, iletişimimizi akıllıcasına kurmaya çalışıyoruz. Bunu yapabiliyorsanız, karşıdaki insanlar dahi arka oruçlu değilse bir şekilde hal bulursunuz. Bunun öncülüğünü yapıyoruz. ADALET-İŞ denilince akla barış, beraberlik, geçim, gelişigüzel gitmek ve birlikte muvaffak olmak anlayışı geliyor.”

AK Öğür Kastamonu Milletvekili Metanetli Polat ise Türkiye’nin bir nice kangren haline gelmiş sorununu çözdüklerini belirterek, say hayatıyla ilişik muntazır sorunları de yavaş yavaş çözmeyi sürdüreceklerini tabir etti.

Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu dahi Umumi Kurulun hayırlara vesile olmasını diledi.

Kongrede yapılan seçimde Hizmet-İş Garp Karadeniz Ofis Başkanlığına Mustafa Çağlı seçildi.Share: