‘ACİL BEKLEYENLER VAR, ALAMAM’ DEDİĞİ KARDEŞİNİN ORGANLARI, 5 HASTAYA UMUT OLDU

TRABZON’bile, düşünce kanaması sonucu otama gördüğü hastanede kanı ölümü gerçekleşen Feride Aytaş’ın (52) organları, Erzurum, Adana ve Samsun’bile nakledildiği 5 hastaya imge oldu. Böbrek yetmezliği zımnında diyalize girip, aza listesinde olan koca Hakkı Aytaş ise (58) “Başkaları ivedi organ beklerken ben alamam” diye, nakil hakkından vazgeçti.

Of ilçesinde faziletli tansiyona bağlı adına beyin kanaması geçiren Feride Aytaş’ın, tedavi gördüğü Kanuncu Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde geçmiş çevrim beyin ölümü gerçekleşti. Hastanenin uzuv ve nesiç nakli koordinatörlerinin temasa geçtiği bacı Halise ve ağabeyi Hakkı Aytaş, kardeşlerinin organlarının bağışlanmasına diploma verdi.

NAKİL HAKKINDAN VAZGEÇTİ

Böbrek yetmezliği zımnında 2 yıldır diyalize giren ve organ aktarımı listesinde bulunan Hakkı Aytaş ise “Yabancılar acil organ beklerken ben alamam” diye uzuv aktarım hakkından vazgeçti. Feride Aytaş’ın organları, operasyonla alınarak, aktarım sırası bekleyen hastalar için Erzurum, Samsun ve Adana’ya gönderildi. Aytaş’ın korneaları Samsun’da, böbrekleri Erzurum’üstelik, karaciğeri de Adana’dahi kalkmak için 5 ayrı hastaya imge oldu.

Nakil sonrası Aytaş’ın cenazesi, Of ilçesi Taşhan Mahallesi’nde toprağa verildi.

‘YÜREĞİM EL VERMEZDİ’

Yaşadığı Zonguldak’ta otama gördüğünü söyleyen Hakkı Aytaş, “Ego dahi aktarım muntazır ayrımsız hastayım. Ömrümün sonuna kadar bir elan kardeşimin böbreği kadar ağır ezgi bir böbrek bulamayacağımın de bilerek bunu yaptım. Şimdilik dümen ediyorum. Haddinden Fazla biaman hastalar var. Tendürüst anneler, babalar, hararetli çocuklar varken ego alamazdım. Yıllardır birisinden örgen alacağım haset bekliyorum amma bunun kardeşimin organı olması beni yorardı. Kardeşimin organını taşımayı yüreğim ahali vermezdi” dedi.

Kardeşinin organlarıyla sahn bulanlara dolgunca dilekleri olduğunu belirten Aytaş, “Örgen bağışı yeterli yapılmadığı için yüzlerce hasta kaybediyoruz. Kardeşimin karaciğeri Adana’dahi 16 yaşında bire bir hastaya beklenti vermiş, liyakatli da esbak. İnşallah kardeşimin organlarını alanların bütünü çok zinde yaşarlar, arada bir üstelik kardeşime hayır dualarını yaparlar” diyerek konuştu.Share: