ABD’li uygulayım bilimi devlerinden Apple, Amazon ve Intel bilançolarını açıkladı

Apple, Amazon ve Intel 2022’nin april-haziran dönemine ilişkin bilançolarını açıkladı.

Apple’ın 3. çeyrek altın geliri, sabık senenin bir dönemine göre yüzde 2 artarak 83 bilyon dolara ulaştı.

Iştirak, güzeşte yılın april-haziran döneminde 81,4 milyar dolar dirimlik elde etmişti.

Firmanın güzeşte yılın tıpkı döneminde 21,7 milyar dolar olan açık aile ise yüzde 11 azalarak 19,4 bilyon dolara geriledi.

Şirketin pay başına aile birlikte bu dönemde 1,30 dolardan 1,20 dolara düştü.

Amazon

Amazon’dan yapılan açıklamaya göre, şirketin bu yılın nisan-haziran döneminde elde ettiği dirimlik, sabık yılın benzeri dönemine göre yüzdelik 7 artarak 121,2 milyar dolara ulaştı. Şirketin güzeşte yılın ayrımsız dönemindeki net satışları 113,1 bilyon dolar olarak gerçekleşmişti.

Geçen yılın ikinci çeyreğinde 7,8 bilyon dolarlık kar açıklanan Amazon, bu yılın tıpkı döneminde 2 bilyon dolar engel ettiğini duyurdu.

Şirketin bu yılın ikinci çeyreğinde hisse başına zararı ise 0,20 dolar oldu. Amazon, geçen yılın ikinci çeyreğinde hisse başına 0,76 dolar kar etmişti.

Intel

Intel de bu yılın ikinci çeyreğinde satışlarının azaldığını duyururken şirketten yapılan açıklamaya göre, firmanın yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir sabık yılın benzeri dönemine kıyasla yüzde 22 azalarak 15,3 bilyon dolara geriledi. Ortaklık, güzeşte yılın april-haziran döneminde 19,6 milyar dolar sağlık sağlamıştı.

Geçen yılın ikinci çeyreğinde 5,1 milyar dolar kar ettiğini açıklanan Intel, bu yılın aynı döneminde 454 milyon dolarlık zarar ettiğini bildirdi.

Şirketin nasip başına zararı ise ikinci çeyrekte 0,11 dolar oldu. Intel’in nasip başına aile güzeşte yılın ikinci çeyreğinde 1,24 dolar olarak kaydedilmişti.

Microsoft ve Alphabet’in bilançoları beklentileri karşılayamadı

 

Share: