AB’den ABD’nin elektrikli otomobil vergi indirimine aksülamel

Avrupa Birliği (KEZ), ABD’nin evcil istihsal elektrikli otomobilleri rüşvet indirimleriyle heveslendirme etmeyi amaçlayan yasa tasarısından endişe duyuyor.

AB Komisyonu Sözcüsü Miriam Garcia Ferrer, Brüksel’de düzenlenen günce matbuat toplantısında, ABD’de Senatodan sabık ve Temsilciler Meclisinde oylanacak olan “enflasyonu düşürme yasa tasarısı” kapsamındaki elektrikli araçlara idrak indirimi planı için açıklamalarda bulundu.

“SUTAŞ, ABD’nin şu anda tartışmakta olduğu yeni Atlantik ötesi ticari engelden derin endişe duymaktadır” ifadesini kullanan Ferrer, bunun ecnebi üreticilere alın ayrımcılık anlamına geldiğini belirtti.

Ferrer, bahis konusu girişimin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarıyla ahenktar olmadığına belen ederek, ABD’yi tasarıdaki ayrımcı unsurları kaldırmaya ve DTÖ ile bütün harmoni sağlamaya çağırdı.

Vergi indirimlerinin elektrikli araçlara olan talebi tezyit etmek üzere büyük ayrımsız teşvik olduğunu kabul ettiklerini söyleyen Ferrer, getirilen önlemlerin adil olduğundan sakıncasız olunması gerektiğini vurguladı.

ABD’deki enflasyonla uğraş yasa tasarısı, algı indirimleriyle elektrikli otomobil satın almayı heveslendirme etmeyi birlikte öngörüyor.

Bu kapsamda, Yıldız Amerika’da üretilen bataryaların kullanıldığı ve bu bölgedeki madenlerden sâdır mineralleri içeren elektrikli araçlara 7 bin 500 dolara kadar algı indirimi verilmesi planlanıyor.

Share: