ABD’de yapılan araştırmada koronavirüsten ölenlerin beyni açıldı! Ortaya sâdır görünüş sersemlik yarattı

Koronavirüs salgını dünya genelinde milyonlarca kişinin ölümüne hastalık oldu. Tıpkı yandan salgının etkileri bitmeme ederken, diğer yandan salgınla ilgili araştırmalar de sürüyor. BENDE’da yapılan benzeri araştırı, hastalığın ürkütücü boyutlarını bire bir nöbet henüz gözler önüne sürdü.

44 KİŞİNİN OTOPSİ SONUÇLARI İNCELENDİ

MEMLUK Millî Esenlik Enstitüleri’nde (NIH) araştırmacılar, yaş ortalaması 62,5, ayrımsız kısmının ilişik hastalığı olan ve Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden 44 kişinin otopsi sonuçlarını inceledi.

Tamamı Kovid-19’a karşı aşı yaptırmayan bu kişilere ilgilendiren cesetlere April 2020 ila Mart 2021’üstelik ölü açımı yapıldı. Cesetlerden aldıkları zaman örnekleri inceleyen araştırmacılar, 38 cesedin koku plazmasında Kovid-19’a misil açan SARS-CoV-2 virüsü belirleme etti. Araştırmacılar, 3 cesedin zaman plazmasında SARS-CoV-2 tayin edilmediği, kalan 3’ünde ise dem plazmasının kâin olmadığı sonucuna ulaştı.

BEYİNDE VİRÜS TESPİT EDİLDİ

Diğer yandan, araştırmacılar, cesetlerin farklı bölgelerinde yahut sıvılarında RNA belirleme etti. Araştırmada, cesetlerden 11’inin sinir sistemine ilişkin dokulardan şümullü örnekler alındı.

SARS-CoV-2 RNA, cesetlerden birinde hipotalamus ve beyincikte, ikisinde da murdarilik ve bazal ganglionda tespit edildi. Mavera yandan, kâin SARS-CoV-2 RNA’ların beyne verdiği zararın “bir iki” olduğu sonucuna ulaşıldı.

Share: