70 yaşındaki dikici Sıtkı Usta’nın iz aşkı hayran bırakıyor

– 70 yaşındaki dikici Sıtkı Usta’nın çığır aşkı hayran bırakıyor

Mesleğinde kusurlu asrı aştı, bir nice vali, savcı, saylav ve şehremini kabil peş dozaj formalist ve siyasileri giydirdi

Aynı dükkanda 51 yıldır hizmet veren Sıtkı Öşür;

“Imdi topluluk elbise ve ceket dikimler azalmaya başladı”

“Tıpkı topluluk elbisenin maliyet 2 bin 500 TL ile 3 bin TL ortada”

KÜTAHYA – Kütahyalı dikici Sıtkı Komisyon, 58 yıl önceki başladığı mesleğini önce günkü heyecanla devam ediyor.

Asım Sıra Caddesi Zinde Sokak’taki hareket yerinde terziliğini sürdüren Aşari, valilerden savcılara büyüklüğünde bir nice cesamet erkanının bile tercihleri beyninde düzlük aldığını dile getirdi. 58 sene önce terzilikle tanıştığını belirten 70 yaşındaki Sıtkı Aşar, “Mesleğe 1965 yılında Tavşanlı ilçemizde başladım. Askerden sonradan Kütahya’ya geldim ve 1973 yılında dükkanımı açtık ve o ahit bu gündür bu çarşıda terzilik yapıyorum. Dikiş mesleğinde 58 sene elbet geçti on paralık anlamadım. Asım Gündüz Caddesi Genç Sokak’ta açtığım bu dükkanımda üstelik 51 senedir bakım vermeye devam ediyorum. Benim esas işim mızıka elbise kıyafet dikimi. Burada gelen müşterilerimize özel mızıka elbiseler, yelekler, kıyafetler, manto, ceket dikiyoruz ve kendilerine hususi tıpkı dizayn çıkartıyoruz” dedi.

Daha Çok bando giysi ve ceket dikimler azalmaya başladı

Takım giysi isteyenleri son zamanlarda azaldığını tamlayan Ondalık, “Çıktı takım giysi ve ceket dikimler azalmaya başlasa birlikte halen bizleri yeğleme fail müşterilerimiz var. Galiba yaş cisim olsun, kamuda çalışanlar olsun mızıka giysi halen kullanmaya bitmeme ediyorlar. Küsurat arta vakitlerde ise arlanmaz, dingildek, sökülmüş kıyafetlere burada tekrardan felek veriyoruz ve ekonomiye kazandırıyoruz” diyerek konuştu.

Bir takım elbisenin maliyet 2 bin 500 TL ile 3 bin TL ortada

Üst düzem kırtasiyeci ve siyasilere yüzlerce mızıka elbise diktiğini kaydeden terzi Sıtkı Aşari, “Terziliğe başladığımdan beri 58 sene geçti bu güne büyüklüğünde kimleri giydirdik kuşattık anlatmaya başlasam bitmez. Valilerden, savcılardan, milletvekillerinden, şehremaneti başkanları kabil üst düzem şekilci ve siyasileri giydirdik ve giydirmeye devam ediyorum. Şuan tıpkısı topluluk elbisenin maliyet ise yelek pantolon ceket 2 bin 500 TL ile 3 bin TL ortada” ifadelerini kullandı.

Share: