“6 Yaşında Bir Çocuğun Dalavereli Benzeri Şekilde Ölü Bulunmasını Akseptans Etmiyoruz. Şüphelerin Giderilmesi İçin Sürecin Takipçisi Olacağız”

Eskişehir Kadın Meclisi, 6 yaşındaki ayrımsız çocuğun kaknem şekilde yaşamını yitirmesini protesto etti. Kadınlar, “6 yaşında benzeri çocuğun kaba bire bir şekilde ölmüş bulunmasını akseptans etmiyoruz. Ölümündeki şüphelerin giderilmesi amacıyla sürecin takipçisi olacağız. Çocuklara istismarı, erken yaşta cebren evliliği, açlığı, bakımsızlığı, çaba koşullarını yaşamaya reva gören bu düzenden, bu politik iktidardan adisyon soruyoruz. Kadınların yaşadığı, çocukların güldüğü günlerde mücadelemizle kazanacağız. 6 yaşında tıpkısı çocuğu açlığa, aynı başka çocuğu gelinliğe mahkum eden düzeni değiştireceğiz” açıklamasını yaptı.

Eskişehir Kadın Meclisi üyeleri, bugün şehir merkezinde toplanarak 6 yaşında aynı çocuğun ibret şekilde yaşamını yitirmesini protesto etti. Kadınlar, ‘Çocuklara şiddeti durduracağız’, ‘Asla boydak yürümeyeceksin’, ‘Anayasayı, yasayı, sözleşmeyi uygula’ sloganlarını attı. Protestoya katılan tıpkı karı şöyle konuştu:

“6 YAŞINDAKİ FÜRU İSTİSMARA UĞRUYOR. AÇLIK VE BAKIMSIZLIK ŞÜPHESİYLE HAYATINI KAYBEDİYOR”

“Geçtiğimiz bölüm Eskişehir’birlikte 6 yaşında bire bir çocuğun aynasız şekilde yaşamını yitirdiği haberini aldık. Kıtlık, bakımsızlık, ihmal ve çaba kabilinden bir nice nedenin ortaya atıldığı bu ölümlerdeki gerçeğin açığa çıkartılması üzere Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Eskişehir Avrat Meclisi adına buradayız. 6 yaşında çocukların göz göre bakarak eşeysel istismara maruz bırakıldığı, ölümlere tecezzi edildiği bu düzeni değişmek için Eskişehir Avrat Meclisi olarak bugün meydanlardayız. 6 yaşındaki dallar istismara uğruyor. Açlık ve paspallık şüphesiyle hayatını kaybediyor. Kadınlar çantalarında şikayet dilekçeleriyle öldürülüyor. Birlik bunlar olurken görevini yapması gerekenler birlikte ne yapıyor? Bire Bir nazır çıkıyor, ‘6 yaşında gelinlik giydirilen çocuk karşı bu siyasi aynı iş değildir’ diye sorumluluğu üzerinden atmaya çalışıyor. Bambaşka aynı bakan mütezayit karı cinayetlerini ve kaka ölümleri hiçe sayarak ‘Kadın cinayetleri azaldı’ diyor. Toplumu manipüle etmeye çalışıyorlar.

“6 YAŞINDA ÇOCUĞUN BAKIM VE ANNE İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAYI, NE ŞARTLARDA YAŞAYACAĞINI TAKİP ALMAK YERİNE KILLARINI BİLE KIPIRDATMADILAR”

Elan güzeşte hafta Ankara’da himaye kararı olduğu halde çıkmaz ortasında benzeri avrat vuruldu. Yetkililer vurulmadan önceki etken koruma nail olmak adına nerede barınacağını, lacerem geçineceğini doğaç kadına ‘Ankara’yı terk et’ diye öğütlediklerini öğrendik. Bire Bir yetkililer, Eskişehir’birlikte annesi ve babası cezaevinde olan 6 yaşında çocuğun hizmet ve asil ihtiyaçlarını karşılamayı, hangi şartlarda yaşayacağını idrak etmek namına kıllarını da kıpırdatmadılar.

“ÇOCUKLARIN FAİLİ KİM OLURSA OLSUN RASTGELE TÜR EŞİTSİZLİĞE VE İSTİSMARA KARŞI MÜZAHERET ETMEK DEVLETİN GÖREVİDİR”

Ne kadınların denk ve mutlak yaşaması hangi üstelik çocukların tagaddi, yetişek, hizmet kadar esas ihtiyaçları kimsenin insafına bırakılmaz. Bu ülkede işlek rastgele yurttaşın eşit ve mutlak yaşaması devletin sorumluluğundadır. Çocukların faili kim olursa olsun temas kalem eşitsizliğe ve istismara karşı müzaheret etmek devletin görevidir. İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın anlayışsız çekilmesi kararında cesaret alanlar Lanzarote Sözleşmesi’ne, 6284’e, geçimlik hakkımıza, Kentlileşmiş Kanun’a bel etmeye başladılar. Çocukları istismardan koruyacak, haklarını, yaşamasını sağlayacak olan Lanzarote Sözleşmesi’nin, Bala Hakları Sözleşmesi’nin, Bala Esirgeme Hizmetinde Eş Güdüm Takip Belgesi’nin kül yerine uygulanmasıdır. Bu sözleşmeler ve belgeler tamlık kendisine aktif uygulandığında bütün ölümler ve istismarları köstek olmak cins. Yasalar çocuk istismarlarının açığa çıkması, inhibitör, koruyucu müzahir tedbirlerin giderilmesi, risk faktörlerinin takip edilmesi, Bala İzlem Merkezleri’nin gelişigüzel yerde kurulması ve anket süreçlerinin deli dolu işletip torunlar amacıyla adaletin sağlanması mümkün.

“6 YAŞINDA BİR ÇOCUĞU AÇLIĞA, BİR AYRIKSI ÇOCUĞU GELİNLİĞE MAHKUM EDEN DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

‘Çocuğun rızası, bire bir kereden ayrımsız madde olmaz’ söylemleriyle çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalışanlara rağmen sosyete uğraş etmekten vazgeçmedi. 6 yaşında tıpkısı çocuğun ibret benzeri şekilde ölmüş bulunmasını akseptans etmiyoruz. Ölümündeki şüphelerin giderilmesi amacıyla sürecin takipçisi olacağız. Çocuklara istismarı, erken yaşta zorla evliliği, açlığı, bakımsızlığı, yol koşullarını yaşamaya uygun gören bu düzenden, bu siyasal iktidardan adisyon soruyoruz. Çocuklara yapılan her türlü haksızlığa cebin mücadelemizden, Lanzarote Sözleşmesi’ni ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatma mücadelemizden bile vazgeçmeyeceğiz. Kadınların yaşadığı, çocukların güldüğü günlerde mücadelemizle kazanacağız. 6 yaşında tıpkısı çocuğu açlığa, ayrımsız ayrıksı çocuğu gelinliğe mahkum fail düzeni değiştireceğiz.”

Share: