57 sığınmacı, “Fahri Dümbelek Dönüş Projesi” ile memleketlerine döndü

Esenyurt Belediyesinin 2018 yılında başlattığı “Fahri Vurdumduymaz Periyot Projesi” yordam kesmeden devam ediyor. 2022 yılının dördüncü kafilesinde 35’i yavru toplamda 57 Suriye tabiiyetli sığınmacı ülkelerine gönderildi.

Esenyurt Belediyesinin 2018 yılında başlattığı “Gönüllü Izansız Ahit” projesi ile onlarca Suriyeli mülteci ülkesine döndü. Pandemi sürecinin başlaması ile uzaklık sunulan proje, baştan hayata geçirildi. Proje çerçevesinde bu yıl dördüncü barhana yola çıkarken, 35’i yavru toplamda 57 Suriye uyruklu mülteci ülkelerine gönderildi. Hatay ve Kilis’teki hat kapılarına gönderilen Suriyeliler için Esenyurt Belediyesi çalışanları katılımıyla uğurlama töreni düzenlendi. Teferruatlı süredir Türkiye’de artan mülteciler, burada kaldıkları müddet içerisinde mutlu olduklarını belirterek teşekkür etti. Uğurlamaya gelen ve Türkiye’de mütezayit akrabaları ise gidenleri yaş ile uğurladı.

“Ülkemi çokça özledim”

Ablasını uğurlamaya gelen Suriye uyruklu bir mülteci, “Türkiye’de maltalık sunturlu gidiyor, çalışıyoruz, işimizdeyiz. Devletten ve halktan memnunuz amma sonuç dönemde az buçuk hayat zorlaştı. Şu anda Afrin’e gideceğiz, orası zaten Türkiye’nin kontrolünde. Sair bölgeler zaten kısık olduğu üzere dönemiyoruz. Ego 2013 yılında Türkiye’ye geldim ve o günden bilahare ülkeme dönemedim. Ülkemi haddinden fazla özledim” dedi. – İSTANBUL

Share: