4 bin 720 evcil efsanevi kayıt altına alındı

Bolu ve Karabük’te yerli hayvanların pusat altına alınması ve kimliklendirilmesi kapsamında mikroçip iare işlemi devam ediyor.

Ekincilik ve Orman Bakanlığının, “Pisik, Kapik ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Taşıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” kapsamında başlattığı uygulama doğrultusunda ilçe tarım ve orman müdürlüklerine evcil hayvanlarıyla gelen vatandaşlar, çip işleminin arkası sıra hayvanlarını “Familya Hayvanı Taşıt Sistemi”hangi (PETVET) dahil ettirdi.

İşlemlerin peşi sıra hayvanlara ait bilgilerin meydan aldığı etiket kartları sahiplerine doğrulama edildi.

Bolu Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, efsanevi hastalıklarının henüz faal kontrolünü hatırlamak için sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilerek elektronik müstevi de dahil görünmek için kayıtlarının eğlenceli tutulması üzere iş yürütüldüğü belirtildi.

Kedi ve köpek sahiplerinin hayvanlarını genişlik geç 31 Aralık’a kadar dijital kimliklendirme yöntemiyle vasıta altına aldırmak zorunda olduğu vurgulanan açıklamada, “Şu esas kadar ilimiz genelinde 2 bin 365 pisik ve 2 bin 355 kapik çiplenerek vasıta altına alınmıştır. Antrparantez müdürlüğümüzde kimliklendirilen bu hayvanların kuduz aşısını bile yapılmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Veteriner hekim Emre Başkan, AA muhabirine, çip muvakkat işleminin hızlı bire bir şekilde gerçekleştirildiğini söyledi.

İlginin ferah düzeyde olduğunu aktaran Başkan, “Kedi ve köpeklerin sokağa bırakılmasının önlenmesi için bu çiplendirme işlemine başvuruldu. Bu sayede kediler ve köpekler evlerden dışarı atılamayacak.” dedi.

Kedisine yonga taktırarak kimliklendirmesini özne Melik Aral bile “Kedimin kaybolmasını istemem. Bunun üzere çip taktırma gereği duydum. Zaman da çipini taktırarak aşılarını yaptırdım.” diye niteleyerek konuştu.

Karabük Ekincilik ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada bile memleket genelinde yaklaşık 3 bin 500 yerli hayvanın vasıta altına alındığı bildirildi.

Share: