33 almanak eşiyle 15 yıldır kol sırta vererek balık avına çıkıyor

Elazığ’de kıpırdak Celalettin ve Ayten Öden çifti, 33 yıllık avlu arkadaşlıklarına say arkadaşlıklarını dahi ekledi. 15 yılını yalın sırta veren Öden çifti, Hazar Gölünde rastgele çevrim balık tutup ocak ekonomisine katkıda bulunuyor.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde zihayat Celalettin Öden 13 yaşından itibaren balıkçılıkla uğraşıyor. Babasından küsurat mesleği sürdüren ve buradan kazandığı parayla bile dünyaevine giren Celalettin Öden, evvel dönemlerde beraberinde sürekli eleman çalıştırdı. Birlikte çalıştığı işçilerin vazifeli olması yahut değişik işlere geçmesi zımnında tıpkısı süre biricik başına balığa çıkmak zorunda kalan Celalettin Öden’in eşi Ayten Öden, sahn arkadaşının o dönemlerde haddinden fazla yorulduğunu fark etti. Ayten Öden, eşine, gelişigüzel balık tutmaya gidebileceğini bu sayede da daha beş altı yorulacağını söyledi. 15 yıl evvel ilk kez balık avına çıkan çift, halen sabahın evvel ışıklarıyla gelişigüzel Barış Gölünde balığa çıkarak eş ekonomisine katkıda bulunuyor. Tuttukları balıkların kilogramını 25 liradan çevredeki restoranlara satan Öden çifti, 33 yıllık birlikteliklerinin mutluluklarını yaşıyor.

“Kışın az buçuk zorlanıyoruz”

Evine kazançlı namına katkı keşfetmek için bu işe başladığını tabir eden Ayten Öden, “Eşimin yanında kimse yoktu, bundan muhit ben de eşime arkalama ederek balık tutmaya başladım. Sabahleyin 04.00 kabil kalkıyoruz. O sürede zamanımız evde geçiyor. 6 üzere göle gelip ağlarımızı göle bırakıyoruz. Zaman Zaman gölde çadırda kalıyoruz. İşimizi seviyoruz. Gökçe Yazın çarpık çurpuk olsa birlikte kışın zorlanıyoruz” dedi.

Sabahın er saatlerinde kalkıp ağların başına gittiklerini aktaran Celalettin Öden ise “Ağlarımızda balık varsa göl kenarındaki restoranlara veriyoruz. Balıkları sattıktan sonradan akşam ezanı tekrardan göle gidip ağlarımızı seriyoruz. Vaktiyle bizim yanımızda çalışan elemanlarımız vardı. Elemanlarımız evet paralarını beş altı buluyordu ya üstelik apayrı amal da bulduktan sonradan bizim yanımızdan ayrıldı. Öge olmaması dolayısıyla ego birlikte mecburen eşimle bu işi yapmaya başladım. Ben 30 senedir bu mesleği yapıyorum. Eşimle da kestirmece 15 yıldır bu işi yapıyoruz. Yazın 3 kamer iyice oluyor amma farklı mevsimler bile haddinden fazla olağan olmuyor. Buranın kışları çok incitici bu nedenle zaman zaman 10 dönem balığa çıkmadığımız zamanlar oluyor. Bu sürede ağlarımızın eksikliklerini tamamlıyoruz. Elan bilahare tekrardan suya dönüyoruz” diye konuştu. – ELAZIĞ

Share: