30 kamu binasında yüzdelik 50 erke tasarrufu

MEKÂN, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’de Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’birlikte pilot namına hayata geçirdiği, ‘Kamu Binalarında Erke Verimliliği Projesi’ ile 30 kamu binasında 2 yılda sayı farkı yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretimin dolay planda tutulduğu amme binalarında, enerji tasarrufunun beraberinde binaların çatılarına kurulan ruz enerjisi santralleriyle da 3 bin 50 kilovat kurulu bunaltıcı zindelik üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vasıtasıyla Acun Bankası kredisiyle Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı desteği ile yürütülen, ‘Amme Binalarında Erke Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’de hayata geçirildi. Amme binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje önce yerine uçucu iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 amme binasında uygulandı. Proje kapsamında çatı dış cephe iyileştirmesiyle; aut cephe, yapı yalıtımları, kadeh ve husus değişimleri yapılırken ısıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek ruz enerjisi ile ısıdam su elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve aydınlatma ekipmanları erke verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir enerji uygulamalarından olan ruz panelleri, zaman enerjili akarsu ısıtması, jeotermal ısı pompaları birlikte karışma edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA BIRLIKTE UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 amme binasında 2 yılda averaj yüzdelik 50 erke tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretiminin dolay planda tutulduğu amme binalarında, enerji tasarrufunun birlikte binaların çatılarına kurulan güneş enerjisi santralleriyle dahi 3 bin 50 kilovat oturmuş çetin hayatiyet üretimi gerçekleşti. Kamuda önceki enerji performans sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Anadolu Lisesinde yüzde 70 erke tasarrufu sağlanırken, projeye dahil olan Tarım ve Orman Bakanlığı binasında mergup canlılık enerjisinin aynı kısmı binadan karşılandı. Antrparantez engelsiz otopark üstüne kurulan güneş enerjisi santrali sayesinde 400 kilovat faaliyet üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan vekillik, bu süreçte okul, şifahane, yönetimsel binalar, adliyeler ve üniversite kampüslerini içeren 700 amme binasında erke etütleri yaparak elde edilecek artırım seviyelerini tayin etti. 2022 yılı içre enerji etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’bile yer düz darülfünun kampüsü, hastane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan mecmu 120 kamu binasının enerji verimliliği yenilemelerine müteveccih inşaat ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin, Osmaniye ve İstanbul’bile hep 84 binanın ise erke etüt ve proje münakasa çalışmaları 2022 yılı böylecene tamamlanacak ve yapım tenkis ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında enerji tasarrufuna ilgili 16 Ağustos 2019 günlü Resmi Gazete’bile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna kadar asgari yüzdelik 15 enerji tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak kamu binalarında minimum yüzdelik 20 tasarruf sağlandığı bildirildi.Kamu binalarında yapılacak enerji verimliliği uygulamalarıyla yıllık erke tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının kullanma ömrü boyunca hedeflenen enerji ve yakıt tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların kullanma ömrü boyunca erke tasarrufları neticesinde ise hedeflenen emisyon azalımının 4,5 milyon titrem/sene karbondioksit olabileceği yöre görülüyor.

Share: