29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı

Adana, Sazak, Hatay ve Osmaniye’üstelik 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı.

Adana’da Ilbay Süleyman Elban’ın, Valilik katma bakım binasında bayram tebriklerini kabul etmesinin peşi sıra Uğur Mumcu Meydanı’nda merasim düzenlendi.

Programda Elban, 6. Kolordu ve Alay Malay Özel Kuvvetler Başkan Yardımcısı Liva Nihat Ergün ile Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, tören aracı üzerinden selamladıkları katılımcıların bayramını kutladı.

Elban, konuşmasında, milletin, gelişigüzel devir Cumhuriyeti yükseltmek üzere çaba gösterdiğini söyledi.

Şehitleri rahmetle, gazileri da minnetle andığını tamlayan Elban, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ve Cumhuriyetin değerleri doğrultusunda, önümüzdeki ahit içerisinde bile yılmadan, bıkmadan, usanmadan bu ülkenin gelişmesi, milletin yücelmesi ve devletin daha işlek olması üzere elimizden gelen rastgele şeyi yapacağımıza sizlerle beraber bayram veriyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Vali Elban, konuşmasının arkası sıra foto, türkü ve kitabet yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerini verdi.

Halk oyunları gösterisinin sunulduğu izlence, argıt töreniyle son buldu.

Sazak

Sazak’dahi Hars Merkezi’nde başlayan kutlama programında, Vali Mehabetli Hamza Pehlivan tebrikleri kabul etti.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda bitmeme fail programda Güreşçi, Akdeniz Toprak ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Ara ile Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, tören aracıyla gezdikleri meydandakilerin bayramını kutlama etti.

Güreşçi, Cumhuriyet Bayramı’nı gururla kutladıklarını tabir ederek, “Devletimizin, milletimizin, Türkiye Cumhuriyetimizin sürgit payidar kalması üzere bütün alay malay çalışacağız, mücahede ortaya koyacağız, karşı teri dökeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Törende İl Güllabi Komutanlığı bünyesindeki komando er birliği tüfekleriyle gösteri yaptı, efe oynadı.

Hatay

Hatay’da Ilbay Rahmi Doğan’ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlayan izlence, Tarih Caddesi’ndeki törenle devam etti.

Doğan, Büyükşehir Şehremini Lütfü Kavga ve Garnizon Komutanı Albay Tarık Dokunaklı, tören uzlaştırıcı üzerinden vatandaşları selamladı ve bayramlarını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından enformasyon işleyen Vali Doğan, Cumhuriyet Altını Bayramı’nı kutlamanın gururunu ve coşkusunu yaşadıklarını dile getirdi.

Doğan, Cumhuriyetin, milletin gerçekleştirdiği sunu iri atılımlardan birisi olduğunu belirterek, “Cumhuriyetimiz, bilimde, eğitimde, kültürde, sanatta, ekonomide, toplumsal yaşamda ve askeri alanda var olan tam kazanımlarımızın ve değerlerimizin, modern uygarlık düzeyine ergenleşmek adına attığımız gelişigüzel adımın, aldığımız seçme yolun belli güvencesi olmuştur. Milletimizin birliğini, dirliğini kirletmek isteyenler tek devir amaçlarını gerçekleştiremeyeceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin koşuk okuduğu, ahali oyunları ekiplerinin birlikte eylem sunduğu tebrik kartı programı, boğaz töreniyle sona erdi.

Osmaniye

Osmaniye’da Ihtişam Bahçeli Bulvarı’nda planlı törende Ilbay Erdinç Yılmayan ve Belediye Başkanı Paha Karaca, katılımcıların bayramını tebrik kartı etti.

Yılmayan’ın, günün mana ve önemine ait konuşmasının ardından İl Açıkgöz Komutanlığı ekipleri ve Osmaniye Belediyesi mehterhane eylem yaptı, öğrenciler şiir okudu.

Kutlama, boğaz töreniyle son buldu.

Share: