28 Şubat’ta Sincan’da tankların yürütülmesini emri vermişti! Korgeneral İzzettin İyigün öldü

1997 yılında İran’ın Ankara Büyükelçisi’nin bile katıldığı Kudüs gecesinde yapılan gösterilerin arkası sıra Sincan’da tankların yürütülmesi emrini veren zahmetli Tümgeneral İzzettin İyigün hayatını kaybetti.

KARACAAHMET MEZARLIĞINDA TOPRAĞA VERİLDİ

O ahit Karaca Kuvvetleri Yetişek ve Öğreti Komutanı olan İzzettin İyigün, İstanbul Selimiye Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Karacaahmet mezarlığında toprağa verildi.

DAVASI ZAMANAŞIMI NEDENİYLE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

İyigün ” 28 Şubat’ta Sincan’da tankları örümcek, balans ayarı özne benim” demişti. 28 Şubat soruşturması sırasında tutuklanan ve henüz bilahare başıboş küsurat tekaüt generalin davası zamanaşımı zımnında düşürülmüştü. Ancak Yargıtay’ın tahrip kararı sonrası 16 eski başkan ile alay malay baştan yargılanmaya başlandı.

“CÜRÜM OLACAĞINI ANLATTIM AMA İKNA EDEMEDİM”

İzzettin İyigün, tankları ile ilişik olarak yıllar bilahare şu açıklamayı yapmıştı; “Karaca Kuvvetleri Kurmay Başkanı Şarki Aktulga beni aradı ve “Sincan’dan 80 tank geçir” dedi. Bunun yanlişlik olacağını, sorumluluğunun balaban olduğunu anlattım amma kandırma edemedim. İki çevrim sonra planlı tıpkı yürüyüşümüz vardı, onu erkene aldık. 80 tankı 20’ye indirdim. Konvoy Sincan’dan geçti.”

İZZETTİN İYİGÜN KİMDİR?

İzzettin İyigün, 19 Ağustos 1938 tarihinde Kilis’te doğdu. 1956’da Işıklar Saf Dışı Lisesinden, 1958’de Kara Harp Okulundan mezun oldu.1959’da Topçu Okulunu, 1965’te Kişmiri Harp Akademisini ve 1979’da NATO Savunma Kolejini bitirdi.

1984’te tuğgeneral, 1988’dahi tümgeneral, 1992’bile korgeneral rütbesine ilerleme etti. Ferik rütbesiyle Eğitim Bilimi ve Doktrin Komutanlığı yaptı. 28 Şubat Süreci sırasında bu görevi yürütürken Şarki Aktulga’nın verdiği emirle Sincan’da İyigün’e kapalı birliklerden çıkan tanklar manevra yaptı. 1997’da zor oldu.

Share: