18 haftalık iki canlı eşini öldüren kayırıcı: “Kayınvalidem ‘Sen ayvaz değilsin, senin çocuğun olmaz’ deyince kendimi kaybettim”

18 haftalık gebe eşini öldüren koca: “Kayınvalidem ‘Sen ayvaz değilsin, senin çocuğun olmaz’ deyince kendimi kaybettim”

” Maksat gözetmeksizin keskin ettim”

Esas Ayfer Aydınlı, “hiçbir asıl bu acıyı yaşamasın aldığı ceza şişman olsun” diye gözyaşı döktü

Isparta’dahi 18 haftalık gebe eşini öldüren Ayhan Yılmayan’ın yargılanmasına başlandı

ISPARTA – Isparta’bile iki canlı eşini öldürüp kayınvalidesini yaralayan kıyacı zanlısı âdem bilgili karşısına artık. Maznun, “Kayınvalidem ‘Sen erkek değilsin, senin çocuğun olmaz’ deyince kendimi kaybettim. Meram gözetmeksizin dokunaklı ettim. Asla hakeza bire bir öz yapmayı düşünmüyordum” dedi.

Görüngü, 21 Haziran haset Hızırbey Mahallesi 111. Cadde’deki 3 eğik apartmanın 3. katında meydana geldi. İnşaat işçisi Ayhan Y. (42), 2 maaş aylı eşi Rabia Yılmayan’ın annesinin evine geldi. İddiaya göre çıkan tartışmanın ardından Ayhan Y., yanındaki tabancayla Rabia Y.’ye keder edip olay yerinden kaçtı. Silah sesini duyan çevredekilerin ihbarı üstüne eve polis güçleri ve esenlik ekipleri sevk edildi. Esenlik ekibi Rabia Yılmaz ve karnındaki bebeğinin yaşamını yitirdiğini belirledi. Fenomen sırasında evde kâin ve başını sıyıran kurşun zımnında hafif yaralanan Rabia Y.’nin annesi Ayfer Aydınlı ise hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

Hazırlanan iddianamede Ayhan Y. üzerine ‘tasarlayarak eş olan eşe alın bile bile öldürme’, kayınvalidesi Ayfer Aydınlı’evet alın ise ‘bile bile öldürmeye teşebbüs’, ‘konut dokunulmazlığını ihlal etme’, ‘ruhsatsız coşkun silahlarla mermileri mübayaa, nakil yahut bulundurma’ suçlarından ağırlaştırılmış popülasyon boyu delik cezası arzu edildi. İlk murafaa Isparta 1’inci Ciddi ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya vakfedilmiş sanık Aykan Y., tarafların avukatları ve aileleri katıldı.

Gözdağı edildiğini kanıt etti

Yaklaşık 6 yıldır beraberlikleri olduğunu ve birliktelik sürecinde eşi ve kayınvalidesinden yıldırma aldığını öne süren sanık Ayhan Y., “April 2022’üstelik resmi nikah kıydık. Başlangıçta eşimle aramız iyiydi. Eşim hamile kaldıktan bilahare aramız açıldı. ‘Çocuk senden değil. Seni öldüreceğiz’ tehditleri aldım. Benim sakat eşimden çocuğum olmadı, tedavi bile görmedim” dedi.

Uzaklaştırma kararı olmasına karşın eşinin eve girip bezgi eşyalarını ve bir hacim mal aldığını belirten Ayhan Y., “Oturduğum sitenin kameraları var. Kayınvalidem ve eşim gâh eşyaları almış evden, ben de elan fazla eşyam gitmesin diye anahtarı değiştirdim” diye niteleyerek konuştu.

“Kayınvalidem ‘Sen koca değilsin, senin çocuğun olmaz’ deyince kendimi kaybettim”

Fenomen günü kayınvalidesinin evine balkondan girdiğini söyleyen Ayhan Y., “Yıldırma aldığım üzere cebe realizasyon ettim. Evin ışıkları yanmıyordu. İçeri girdim bekledim, on paralık ışıkları açmadım. Eve girdiklerinde eşimle müzakere fırsatım olmadı. Kayınvalidem, ‘Sen kimsin, kızım seni istemiyor. Seni öldüreceğim’ dedi. O sırada zırh belimdeydi. Kayınvalidem, ‘Sen koca değilsin, senin çocuğun olmaz’ deyince kendimi kaybettim. Garaz gözetmeksizin elem ettim. Asla hakeza bire bir şey yapmayı düşünmüyordum. Eşimi seviyordum. Kayınvalidemi oynatmak ve eşimle gine tıpkısı araya akmak için doğrulttum. Fenomen yerinden ayrıldıktan sonraları 8 saat ağladım. Konteynere geldim, düşündüm. Ertesi devir konfirmasyon olmaya karar verdim” dedi.

“Ego tek şekilde onu zılgıt etmedim, çocuğun başkasından olduğunu da demedim”

Duruşmada maktulün annesi Ayfer Aydınlı de dinlendi. Görüngü haset komşusuna öz içmeye gittiğini rapor eden anne Aydınlı, “Saat 11 kadar eve geldik. Kapıyı açtık, mağaza kapısını açtık, iki aşama attık ateş etmeye başladı. Kızım bana, ben kızıma ‘Kaç’ dedik. Ego merdivenlerden kaçarken arkamdan de çığlık etti. Ego hiçbir şekilde onu zılgıt etmedim, çocuğun başkasından olduğunu de demedim. Kızımla evlendikten sonra arabasını elinden almıştı. İşe kendisi getirip götürüyordu. Bize üstelik birlikte geliyorlardı. Kızımı kesinlikle bekâr bırakmıyordu. Kızımın defnedildiği dönem koltuğun altında sanığın ayakkabılarını gördüm. Emniyete bilim verdim, emniyetten geldiler aldılar. Sanıktan şikayetçiyim” şeklinde konuştu.

“Mahkemelerin sanığa en son cezayı vereceklerine inancımız kamu”

Duruşma sonrası basın açıklamasında kâin Avukat Erol Eskiz, “Cinayetle ilgilendiren ilk mahkeme görüldü. Duruşmada maznun beyanları ve sızlanan Ayfer Hanımı’n beyanları makbuz. Şu durumda sanığın mevkufiyet zayi bitmeme ediyor. Biz sanığın arz faziletkâr ağırlaştırılmış müebbet kodes cezası ile cezalandırılmasını bekliyoruz. Devletin ve mahkemelerin kategorik kadını koruyacağı, hakkaniyete akıllıca yerine müdrike sonucunda sanığa en üst cezayı vereceklerine inancımız bütün” ifadelerini kullandı.

Maznun ifadesinin kurgu olduğunu düşündüğünü dile getiren Eskiz, “Sanıklar mahkemelerde kişi lehine olabilecek rastgele iddiada bulunabilirler. Esas evet birlikte gerçek dışı beyanda da bulunabilirler. Bunun araştırılmasını, gerçeğe uygun karar verilmesini mahkeme heyeti zaten kendisi yapacaktır” dedi.

Duruşma sonrası temel Ayfer Aydınlı, “Hiçbir esas bu acıyı yaşamasın, aldığı ceza nazik olsun” diyerek gözyaşlarına hakim olamadı. Duruşma heyeti duruşmayı 28 Küçük Ay 2023 tarihine erteledi.

Share: