11 projeyle, 2 bin 561 çiftçiye bindi sağlandı

Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, kentte hesaplı tarım yatırımları ve projeleri kıymetlendirme toplantısında, yılın geçmiş 6 ayında hayata geçirdikleri 11 projeyle iklim genelinde toplamda 2 bin 561 çiftçiye bindi sağladıklarını tabir ederek, “Toplamda 3 milyon 941 bin 716 TL bütçeli projelerimizle çiftçilerimizin beraberinde olduk” dedi.

Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya başkanlığında Bilecik’teki ekincilik yatırımları ve projeleri yorum toplantısı düzenlendi. Bilecik İl Hususi İdaresi Genel Sekreteri Ses Bayrakçı, Tarım İl Müdürü Necmettin Eş ve çekicilik yetkililerin hazır bulunduğu toplantıda Ilbay Kızılkaya çalışmalar için bilgilendirme aldı.

Yılın önceki 6 ayında Bilecik Valiliği, İl Hususi İdaresi, Bilecik Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü ve ayrımsız kalkınma ajansı destekli toplamda 11 projenin hayata geçirildiği açıklandı. Bilecik tarımını geliştirmek amacıyla desteklenen 11 projenin içerisinde; Tarımla Ahali Ele Bahtiyar Geleceğe Projesi, Âlem Gün Çiçeği Üretimimi Ilave Projesi, Çilek Üretimini Geliştirme Projesi, Arıcılığı Geliştirme ve Modern Arıcılık Projesi, Ağaç Çileği Yetiştiriciliğini Ihya Projesi, Koz Yetiştiriciliğini Yaygınlaştırma Projesi, Trabzon Hurması Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi, Çayır Tırtılı ile Savaş Projesi, Tarlada Nohut Nadası Unut Projesi, Dane Akdarı Üretimini Yaygınlaştırma Projesi ve Çayır Mera Islah Projesi’nin düz aldığı belirtildi.

13 proje elan hazırlanma aşamasında

Ayrıca tekrar Çukurören Biberi Kurutma Tesisi Projesi ve Osmaneli Yaylaları Sulanıyor Zirai Istihsal Katlanıyor Projesi’nin tenkis aşamasında olduğu ve yakın zamanda tamamlanarak hayata geçirileceği açıklandı. Gayrı yandan 13 projenin elan hazırlanma aşamasında olduğu ve önümüzdeki aylarda uygulanmaya başlanacağı yapılan açıklamada düz aldı.

“3 milyon 941 bin 716 TL bütçeli projelerimizle çiftçilerimizin yanında olduk”

Konuyla ilgilendiren açıklamalarda bulunan Ilbay Kızılkaya, devletin tüm imkanlarıyla üreticilerin rastgele ahit yanı sıra olduğunu vurgulayarak, “Bilecik’imizin hesabına uygun şekilde yılın geçmiş 6 ayında hayata geçirdiğimiz 11 projeyle mülk genelinde toplamda 2 bin 561 çiftçiye bindi sağlayarak Bilecik’imizin tarımını geliştirmeye ve desteklemeye çalıştık. Toplamda 3 milyon 941 bin 716 TL bütçeli projelerimizle çiftçilerimizin beraberinde olduk” ifadelerine kayran verdi.

“2022 yılı içerisinde hep 7 bin 631’in üzerinde üreticimize ulaşacağız”

Ayrıca 3 milyon 674 bin 267 TL bütçeli iki projenin elan dercetmek üzere olduğunu vurgulayan Ilbay Kızılkaya, “Yılsonuna büyüklüğünde uygulamaya koyacağımız 13 projeyle 5 bin 300’ün üzerinde çiftçimize elan destek sağlamayı hedefliyoruz. Böylece 2022 yılı içerisinde hep 7 bin 631’in üstünde üreticimize ulaşacağız. Tam bu projeler tamamlandığında memleketimizde ölçülü tarımsal faaliyetlerde dokunaklı tıpkı çağdaşlaşma ve nişane bazlı yaygınlaşma olacaktır. Ürettikçe, Bilecik’imiz kazanacak, ülkemiz kazanacak, bizler kazanacağız. Bizlere düşen genişlik şişman işlev üretenin beslemek ve desteklemektir. Bilecik’imizin tarımına bindi veren, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Ekincilik ve Orman Bakanımız Birim Kirişci’ye, Milletvekilimiz Namuslu Yağcı’ya, İl Genel Meclis Başkanımız Osman Yılmaz’a ve divan üyelerimize, İl Hususi İdaresi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri ve personeline, zihayat Türkiye amacıyla üreten ve etkin çiftçilerimize ve emeği gecen herkese şükranlarımı sunarım” diyerek yapılan ve yapımı planlanan tam projelerin Bilecik’e okşayıcı olmasını diledi. – BİLECİK

Share: