100 yıllık kaselerde 500 yıl öncesinin tarifiyle güveç yapıyorlar

100 almanak kaselerde 500 sene öncesinin tarifiyle güveç yapıyorlar

Bursa’da bu pazarda seçme cuma namazı onlarca kasap sızgıt pişiriyor

Yüzlerce almanak usulle pişen güveçten aşındırmak üzere yüzlerce kilometre öteden geliyorlar

BURSA – Bursa’nın o şiddetli yöresine değme cuma 500 yıl öncesinin tarifiyle temas biri 100 almanak acayip değeri kâin toprak kaselerde pişirilen güveci yemek için Türkiye’nin seçme yerinden gurmeler geliyor.

500 yıldır gelişigüzel cuma kurulan ten pazarında kasapların saç üzerinde yüksek ateşte pişirdiği kavurmalar iri umu görüyor.

Büyükorhan ilçesinde yüzlerce yıldır cuma günleri kurulan efsanevi pazarında pişirilen kavurma ve güveçler o kadar lezzetli ki, şehir dışından dahi yemek amacıyla vatandaşlar geliyor. Büyükorhan ilçesinin köylerindeki yaylalarda otlayan hayvanlar ilçedeki tarihi pazarda satışa çıkıyor. Kısaca 500 yıldır kurulan pazarda kâin kasaplar, mevrut müşteri ve satıcılara yörenin günce kestikleri hayvanlarından kavurma ve güveç pişiriyor. Burada pişen etler yüzlerce yıllık tarifle ve yörede otlayan saf hayvanlardan pişiriliyor. Tarihi pazarda orlarca kasap haftada aynı dönme kurulan pazarda 20 epey ser efsanevi keserek sızgıt ve güveç yapıyor. Bu pazarda pişen etlerin lezzeti el sınırlarını aşarak farklı illerden bile vatandaşları pazara çekiyor. Bazen pazara efsanevi almaya gelirken, birtakım ise sadece burada kemirmek yemeye geliyor. Saf ortamda yenen içimli etler damaklarda unutulmaz ayrımsız lalüebkem bırakıyor.

Pazarda pişen etlerden yemeye mevrut vatandaşlar, “Burada vücut yedikten bilahare müdavimi olduk. Burada pişen etler o kadar lezzetli kim tadına kanma olmuyor. Bu lezzeti bambaşka yerde bulamıyoruz” dedi.

Gelen müşterilere ten satan kasaplar ise, “Burada yüz yıllardır süren ustalığı yürütme ediyoruz. İlçemizin köylerindeki yaylalarda otlayan hayvanları sadece cuma günleri kesip müşterilerin uğrunda parçalayarak pişiriyoruz. İsteyen sızgıt yiyor, talip ise güveç. O kadar içimli ki tıpkısı tadını düzlük tıpkı daha müdavimi oluyor. Buranın ünü Bursa sınırlarına aştı, değişik vilayetlerden buraya deri yemeye mevrut çokça müşterimiz var” şeklinde konuştu.

100 almanak yer kaselerde 500 yıl öncesinin tarifiyle güveç pişiren etçi Mutlu İlhan ise, “500 yılık geçmişi olan pazarın ilk defa Osman ata isminde aksakal tıpkısı zaat marifetiyle elden Cuma günleri kurulduğunu belirterek, “Ego güveç amacıyla perşembe gününden gelip güveçleri hazırlıyorum. Fırına koyuyorum 12 saat fırında kalıyor cuma sabahı yine geliyorum. Çıkarıp fırından mızrap suyunu ve baharatını atıp esasen fırına veriyorum. Ego 3. nesilim burada kaseler dedemden kalma 100 almanak geçmişleri var herhangi bir birininin. Güveci 2 cins yapıyoruz erkeç (dikbaşlı) ve dana güveci değişik yapıyoruz. Yalova, Ankara, Çanakkale, İstanbul, Bursa, Kütahya her yerden aşındırmak yemeğe insanlar geliyor. Burada o duayen zaatın duası var burada huzurlu olursunuz. Burada yediğiniz yemeğin lezzetini apayrı yerde bulamazsınız. Güveç 500 yıldır aynı tarifle yapılıyor. Lezzetide iç yağlardan geliyor. Böbrek yağlarını eti koyduktan sonradan onun üzerine koyuyoruz. Zat yağında 12 saatte pişiyor. Elan sonra mızrap iliği suyu ile suyunu tamamlıyoruz. Lezzetin sırrı bu ve organik dağlarda beslediğimiz hayvanlarımız” diye konuştu.

Share: