10 ülkeden 21 ressam Osmanlı kenti Safranbolu’yu resmediyor

10 ülkeden 21 ressam Osmanlı kenti Safranbolu’yu resmediyor

KARABÜK – Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın tıpkı araya getirdiği 10 ülkeden 21 ressam UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer düz Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki tarihi güzellikleri resmediyor.

TÜRKSOY aracılığıyla 22’ncisi düzenlenen Resamlar Buluşuyor etkinliği Safranbolu Belediyesi familya sahipliğinde yapılıyor. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Gagavuz Yeri, Tataristan, Saha-Alan, Çuvaşistan, Şimal Makedonya ve Kosova’dan 21 ressam “Osmanlı’nın parmak izi”, “Korumanın başkenti” ve “Berrak albeni müzesi” gibi unvanlarla mezkûr Safranbolu ilçesini tuvallerine yansıtıyor. 10 dönem sürecek olan aktiflik böylecene ressamların yaptıkları tablolar için sergi açılışı gerçekleştirilecek.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Odalık Raev gazetecilere yaptığı açıklamada, herhangi bir sene Ressamlar Buluşması gerçekleştirdiklerini belirterek, “Türk dünyasının beher ülkesinden ressamlar dahil ederek etkinlikler yapıyoruz. Bugün bu etkinliğin 22’ncisini UNESCO Acun Bırakıt Listesi’nde düz alan Safranbolu’dahi yapıyoruz. Safranbolu’nun güzelliği, tarihi geçmişi ve bütün manzara ressamlar üzere çok dolgunca ayrımsız çalışma alanıdır. Türk dünyası coğrafyasından gelen ressamlar bu manzaraları tuvallerine yansıtacak ve tığ bu tuvallerde Safranbolu’nun Türk dünyasının fırçalarla resmedilmesini dünyaya sunacağız” dedi.

Raev, bundan sonraki süreçte dahi Safranbolu’bile etkinlikler yapmayı düşündüklerini rapor ederek, “Türk dünyasının ayrıksı ülkelerinde UNESCO Acun Miras Listesi’nde düzlük düzlük yerler olduğu kadar Safranbolu’da UNESCO’üstelik düz alıyor. O şehirlerdeki yönetimler ile ilgilendiren güruh burada yapmayı düşünüyoruz. TÜRKSOY’bile UNESCO Dünya Miras Listesi’nde kayran düz ülkelerin birbiri ile tanışması ve gelişigüzel koordineli tıpkısı biçimde çalışabilmesi için fena hâlde olacak. Türk dünyası ülkelerinin önümüzdeki yıllarda elan mümasil ilişkiler kuracağı toplantının Safranbolu’birlikte yapılıyor olması haddinden fazla önemlidir” diye konuştu.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’bile ise “TÜRKSOY’a sınırlanmış 21 değişik ülkeden ve iki ressam dahi ülkemizden görünmek için makro ressamlarını ağırlıyoruz. Ressamlar artist canlı insanlar tabi. Safranbolu’da hars ve konuşma şehri. Tığ onların fırçalarından çıkacak sonuçları çokça nikbet ediyoruz. Onların bakış açılarıyla Safranbolu’nun değerlendirilmesi bizim üzere çokça mefret” şeklinde konuştu.

Köse, ressamların ortaya çıkaracağı eserleri merakla beklediklerini aktardı.

Share: